3 grudnia w Zgorzelcu odbyła się konferencja inaugurująca projekt „TriLand – Transgraniczne Centrum Transformacji”, finansowany ze srodkow Unii Europejskiej. Słowa powitania wygłoszone przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Gancarza i Hetmana Kraju Libereckiego – Martina Půty oraz przedstawiciela Saksonii Dr. Davida Michela – podkreśliły znaczenie projektu, którego celem jest transgraniczna współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Saksonia–Dolny Śląsk–Północne Czechy.
Celem projektu jest intensyfikacja współpracy transgranicznej w zakresie transformacji energetycznej i klimatycznej oraz lepsze wykorzystanie szans związanych z regionalną transformacją. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Interreg Polska–Saksonia 2021-2027. Transformacja energetyczna i neutralność klimatyczna stawiają przed regionami węglowymi, jak obszar Turowa, istotne wyzwania. Niemcy, Polska i Czechy stosują różne podejścia do radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Planowany w projekcie strukturalny dialog i wymiana doświadczeń mają umożliwić unikanie błędów z przeszłości, wspierać zrównoważony rozwój regionu oraz poprawę konkurencyjności w obszarze transformacji energetycznej i odchodzenia od węgla.
Projekt zakłada stworzenie wspólnej platformy komunikacyjnej, organizację szkoleń dotyczących procesów transformacyjnych, transgraniczną wymianę doświadczeń w tzw. arenach transformacji z udziałem polityków, samorządowców, naukowców, przedstawicieli biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.
„Dzięki tym działaniom chcemy stworzyć podstawy dla strategicznej współpracy, wypracować wspólną wizję rozwoju i skonsolidować dostępne zasoby” – wyjaśnia Agnieszka Spirydowicz, prezes Stowarzyszenia Innowacyjności Energatycznej w Zgorzelcu.
Podczas konferencji zaproszeni goście podkreślili, jak ważna jest intensyfikacja współpracy trójstronnej w kontekście podpisanej w marcu 2024 r. deklaracji o transformacji regionu trójgranicznego.
prof. Robert Knippschild z Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung (IÖR), podkreślił znaczenie współpracy między nauką, samorządami i społeczeństwem, który jest partnerem projektu ze strony niemieckiej.
Więcej informacji o projekcie:
www.ioer.de/projekte/triland
www.tri-land.eu