Warszawa, 12 września 2024 – Konferencja think tanków energetycznych zrzeszonych w sieci International Network of Energy Transition Think Tanks (INETTT) zgromadziła światowych ekspertów, aby omówić wyzwania i możliwości w procesie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Pod hasłem “Wiele Ścieżek, Jeden Cel” uczestnicy dzielili się doświadczeniami i szukali rozwiązań, które mogłyby przyspieszyć postęp w skali globalnej, jednocześnie dostarczając lokalnych rozwiązań.
Konferencja, zorganizowana przez Forum Energii pod Honorowym Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polski, zgromadziła think tanki z różnych krajów, w tym z Meksyku, Brazylii, Polski, Niemiec, Turcji, Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych.
W centrum uwagi znalazła się przemowa Judith Kirton-Darling, Generalnej Sekretarki IndustriAll Europe, zrzeszenia związków zawodowych reprezentującego pracowników sektorów produkcyjnego, górnictwa i energetyki z 38 krajów Europy. Wystąpienie Kirton-Darling było szczególnie istotne, ponieważ podkreśliła ona potrzebę wczesnego zaangażowania społeczności w proces decyzyjny dotyczący transformacji energetycznej, aby upewnić się, że pracownicy i lokalne społeczności są wspierane w tym procesie. “Nie stworzyliśmy im wcześniej przestrzeni do dialogu. Traktujemy społeczną stronę transformacji jako refleksję po fakcie, a moglibyśmy być mądrzejsi i traktować ją jako nieodłączną część procesu”, powiedziała, wskazując na potrzebę wczesnego zaangażowania społeczności w proces decyzyjny.
Konferencja podkreśliła, że udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim miksie energetycznym do 2030 roku ma wynieść 60%, a do 2040 roku – 70%. To ambitny plan, który wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy tam, gdzie będziemy je tracić, jak podkreślił wiceminister Klimatu i Środowiska, Krzysztof Bolesta.
Sofia Perelli-Rocco z Bloomberg New Energy Finance zauważyła, że energia odnawialna musi nie tylko zastąpić obecny system produkcji energii elektrycznej, ale także sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na prąd. Prognozowała, że do 2050 roku popyt na energię elektryczną wzrośnie trzykrotnie, co stanowić będzie poważne wyzwanie.
Małgorzata Misiak z Departamentu FST Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego opowiedziała o doświadczeniach z Bełchatowa, gdzie mieszkańcy byli zaskoczeni informacjami o funduszach na transformację, ponieważ nie czuli potrzeby zmian. To podkreśla ważność jasnej komunikacji i szczerych rozmów o transformacji z lokalnymi społecznościami.
Katarzyna Pełczyńska Nałęcz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wyraziła nadzieję, że Polska nie tylko poradzi sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, ale także skorzysta z procesu transformacji energetycznej. W tym celu pięć polskich województw otrzyma prawie 4 miliardy euro na utrzymanie zatrudnienia i przekwalifikowanie.
Dr Joanna Pandera z Forum Energii podsumowała, że mimo różnych wyzwań na różnych kontynentach, istnieje inspirująca i odświeżająca myśl o wspólnych celach i potrzebie lokalnych rozwiązań.
Konferencja zakończyła się optymistyczną wizją, że mimo różnorodności ścieżek, istnieje jeden wspólny cel – sprawiedliwa transformacja energetyczna, która jest nie tylko możliwa, ale konieczna dla przyszłości kolejnych generacji.