W miniony weekend rozpoczęła się druga edycja „Dolnośląskiego Festiwalu Nordic Walking”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Paweł Gancarz.
Dolnośląski Festiwal Nordic Walking jest największym tego typu wydarzeniem w regionie. Inauguracja tegorocznej edycji miała miejsce w malowniczym parku miejskim w Radwanicach. Festiwal zakończy się w październiku przy obiekcie Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, zamykając serię wydarzeń, które odbędą się w różnych lokalizacjach województwa dolnośląskiego.
Rozpoczęcie Festiwalu
Radwanice stały się centrum entuzjastów nordic walking, którzy licznie zgromadzili się, by uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu festiwalu. Park miejski, na co dzień pełen zieleni i spokoju, zamienił się w tętniące życiem miejsce, pełne uśmiechów, rozmów i sportowej energii. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko miejscowi mieszkańcy, ale również miłośnicy nordic walking z całego województwa.
Partnerstwo i wsparcie lokalnych samorządów
Projekt realizowany jest w ścisłym partnerstwie z samorządami gminnymi z powiatów województwa dolnośląskiego: głogowskim, polkowickim (Radwanice, Grębocice – Obiszów), lubińskim (Ścinawa), legnickim (Legnica, Prochowice), zgorzeleckim (Ręczyn Zalew Witka) oraz karkonoskim (Jakuszyce). To dzięki współpracy i wsparciu lokalnych samorządów, festiwal mógł przyjąć tak szeroki zasięg i stać się dostępny dla mieszkańców różnych regionów.
Harmonogram wydarzeń 2024
Dolnośląski Festiwal Nordic Walking 2024 obejmuje osiem edycji, z których każda odbędzie się w innej lokalizacji, co pozwala na uczestnictwo mieszkańcom całego województwa:
- 06 Radwanice
- 07 Ręczyn Zalew Witka – Zgorzelec
- 07 Głogów
- 08 Ścinawa
- 08 Legnica
- 08 Prochowice
- 09 Grębocice Obiszów
- 10 Jakuszyce
Adresatami projektu są wszyscy chętni – dorośli, dzieci i młodzież. Każda edycja festiwalu przyciąga setki uczestników, którzy pragną spędzić czas aktywnie i w przyjaznej atmosferze. Organizator przewiduje uczestnictwo ponad 2000 osób we wszystkich edycjach tegorocznego Festiwalu.
Program wydarzeń
W ramach każdej edycji festiwalu organizatorzy przygotowali szereg atrakcji i zajęć:
- Szkolenie z techniki nordic walking dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, realizowane przez wykwalifikowanych instruktorów Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking. To doskonała okazja, aby nauczyć się poprawnej techniki i czerpać maksimum korzyści z tej formy aktywności fizycznej.
- Zawody Mini Nordic Walking dla dzieci do 8 roku życia na dystansie 400 m; to świetny sposób na zaszczepienie miłości do sportu już od najmłodszych lat.
- Rodzinny Rajd Nordic Walking na dystansie 2,5, 5 i 10 km dla dzieci, młodzieży i dorosłych. promujący aktywność fizyczną jako doskonałą formę spędzania czasu w gronie najbliższych.
– Wśród uczestników każdej edycji zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody w formie m.in. sprzętu, odzieży sportowej, akcesoriów sportowych, elektronicznych, a także profesjonalne kije do nordic walking. Każdy uczestnik otrzyma medal okolicznościowy. Zabezpieczony zostanie również posiłek regeneracyjny dla uczestników projektu. – zapewnia Paweł Wechta ze Stowarzyszenia Aktywni Zagłębia Miedziowego, które jest organizatorem wydarzenia.
Głównymi sponsorami wydarzenia są Eko Partner, INTERFERIE S.A. oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Partnerzy wspierający to Staropolanka, PeBeKa S.A., Koleje Dolnośląskie, PKS LUBIN S.A. oraz Miasto Zgorzelec. Każdy partnerów odegrał istotną rolę w realizacji festiwalu, zapewniając niezbędne wsparcie finansowe, logistyczne i organizacyjne. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest zorganizowanie różnorodnych atrakcji oraz zapewnienie uczestnikom komfortu i bezpieczeństwa podczas całego wydarzenia.