Innowacja ze Zgorzelca

40-inzynierow.jpeg

Czterdziestu młodych inżynierów i mechaników ze zgorzeleckiej firmy Innovation AG SA. dokonało niezwykłego osiągnięcia. W niespełna trzy lata stworzyli pierwszy polski elektryczny dostawczy samochód eVanpl, który obecnie przechodzi intensywne testy. Innowacyjny pojazd ma potencjał, by zrewolucjonizować rynek transportu dostawczego w Polsce i poza jej granicami.

Za sukcesem projektu stoi zespół złożony z czterdziestu młodych specjalistów w dziedzinie inżynierii i mechaniki. Ich determinacja, wiedza i zaangażowanie pozwoliły na stworzenie nowoczesnego pojazdu, który nie tylko spełnia wymagania rynku, ale także wyznacza nowe standardy w zakresie ekologii i efektywności. Wyprodukowanie pierwszego prototypu kosztowało ponad 20 mln zł.

-eVanpl to pojazd dostawczy w kategorii N1, skonstruowany w Polsce i w 70% składający się z polskich komponentów. Samochód pokonuje na jednym ładowaniu 400 km i może przewieźć ponad 1000 kg ładunku. – mówi Piotr Gryszczuk, główny konstruktor projektu eVanpl

– Polska motoryzacja zaginęła, inżynierowie wyjechali za granicę. Chcemy to zmienić i odbudować dodaje Stanisław Smykowski, główny inżynier projektu eVanpl

Prace nad samochodem rozpoczęły się trzy lata temu, konstruktorzy wygrali konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od pomysłu i fazy projektowej, aż po produkcję prototypów, każdy etap realizowany był z myślą o stworzeniu pojazdu, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjazny dla środowiska. Najtrudniejszym stadium projektu było zaprojektowanie i stworzenia autorskiej platformy EAGLE, która składa się z podwozia, układu hamulcowego, napędowego, układu kierowniczego i zawieszenia. Konstruktorzy Innovation AG od podstaw zaprojektowali też ramę i kabinę pojazdu, jednak innowacji jest znacznie więcej.

– Zainstalowaliśmy odwracalną pompę ciepła, która w warunkach zimowych jest w stanie generować ciepło w bardzo wydajny sposób. mówi Szymon Dereń, kierownik prototypowni projektu eVanpl

Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań technicznych pozwoliło na stworzenie czterech prototypów, które obecnie są poddawane szczegółowym testom i jeżdżą po polskich drogach.

– Pojazd jest bardzo cichy, ponieważ w samochodach elektrycznych nie słychać dźwięku silnika, słyszalny jest tylko dźwięk napędu, wentylacji i oporów toczenia.podkreśla Piotr Gryszczuk, główny konstruktor projektu eVanpl

Testy nowego pojazdu pozwalają na identyfikację ewentualnych problemów oraz sprawdzenie, jak samochód radzi sobie w różnych warunkach drogowych.  Obejmują różnorodne scenariusze, w tym jazdę najtrudniejszych warunkach terenowych. Dzięki temu inżynierowie mogą wprowadzać niezbędne poprawki i udoskonalenia, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo nowego samochodu. Wyniki testów są niezwykle obiecujące. Prototypy pojazdu wykazały się wysoką wydajnością, niezawodnością oraz doskonałymi parametrami ekologicznymi. Elektryczny napęd zapewnia cichą i płynną jazdę, a nowoczesne systemy zarządzania energią pozwalają na optymalne wykorzystanie baterii, co przekłada się na długi zasięg na jednym ładowaniu. Jednocześnie, zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują niski koszt eksploatacji oraz minimalny wpływ na środowisko. Zespół spod Zgorzelca, który stoi za tym innowacyjnym projektem, jest optymistycznie nastawiony do przyszłości. Doskonałe wyniki testów potwierdzają, że pojazd jest gotowy do seryjnej produkcji.

eVanpl, pierwszy polski dostawczy samochód elektryczny to przykład innowacyjności i zaangażowania młodych polskich inżynierów i mechaników. Sukces ten może przyczynić się do rozwoju polskiej motoryzacji oraz pozytywnie wpłynąć na środowisko. Produkcja seryjna umożliwi nie tylko zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na ekologiczne środki transportu, ale także powstanie nowych miejsc pracy i rozwój polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Stworzony przez zespół ze Zgorzelca samochód ma ogromny potencjał rynkowy, a firma Innovation AG SA może stać się istotnym graczem na rynku. Wprowadzenie eVanpl-a do produkcji seryjnej z pewnością  przyczyni się do znaczącego zmniejszenia emisji CO2 oraz poprawy jakości powietrza.