Siemoniak i Spirydowicz o bezpieczeństwie energetycznym – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR za nami

438710545_423930580265782_6425928545976637465_n.jpg

Za nami V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, który odbył się w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia. Ważnym momentem szczytu było wystąpienie Ministra Tomasza Siemoniaka, który dał wykład „Bezpieczeństwo ekologiczne częścią bezpieczeństwa narodowego”. Na tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć środowiska klastrów energii. Prezes Zklastra, Agnieszka Spirydowicz, wystąpiła w niezwykle istotnym panelu „EkoRegiony – Jak wykorzystać potencjał samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju”. Wbrew pozorom, oba te tematy, bezpieczeństwa narodowego i samorządów, są ze sobą ściśle powiązane.

 

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to cykliczne wydarzenie, którego celem jest zbudowanie przestrzeni służącej wymianie idei, współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięciu celów klimatycznych oraz wspieraniu ambitnych, racjonalnych ekonomicznie i społecznie inicjatyw polskiej polityki klimatycznej. Dwudniowe wydarzenie, którego organizatorami są Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei, realizowane jest w formule hybrydowej, w trzech studiach telewizyjnych. Ubiegłoroczna edycja TOGETAIR 2023 stała się ważnym elementem dialogu społecznego – łącznie, w ramach trzech tematycznych scen, przeprowadzono 32 debaty i 27 key note’ów, a w wydarzeniu wzięło udział aż 150 firm, instytucji oraz NGO’sów. Całkowity zasięg przekazu osiągnął rekordową wysokość, docierając do 61 mln odbiorców poprzez liczne publikacje, live streaming oraz działania promocyjne prowadzone w mediach społecznościowych.

 

W obrębie trzech scen tematycznych eksperci spotkali się w Warszawie, aby wspólnie debatować nad rozwiązaniami, trendami ekologicznymi, a także szansami i zagrożeniami, jakie dla środowiska niesie perspektywa kolejnych lat. Scena CLIMATE CARE stała się przestrzenią do podjęcia m.in. takich tematów, jak dekarbonizacja, zrównoważone budownictwo, Gospodarka Obiegu Zamkniętego czy troska o jakość powietrza, zasoby wody i bioróżnorodność. Kolejna ze scen – BUSINESS CONNECT – podejmowała tematy związane m.in. z odpowiedzialnością przedsiębiorców wobec działań wpływających na środowisko, rynkami energii czy finansowaniem zrównoważonego rozwoju i rolą automatyzacji procesów. Z kolei trzecia ze scen, jaką byłaFUTURE COOPERATION, skupiła się na wykorzystaniu innowacyjnych technologii i przemyślanych rozwiązań wobec zmian klimatycznych, a także roli innowacji i globalnych trendów w przyszłości naszej planety.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, istotnym punktem szczytu Togetair było wystąpienie Tomasza Siemoniaka. Członek rady ministrów Polski dał wykład „Bezpieczeństwo ekologiczne częścią bezpieczeństwa narodowego”. Niedługo później odbył się panel dyskusyjny panelu „EkoRegiony – Jak wykorzystać potencjał samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju”. Reprezentująca Zklaster oraz Krajową Izbę Klastrów Energii i OZE prezes Agnieszka Spirydowicz mówiła, że samorządy są kluczowe w transformacji i budowaniu energetyki rozproszonej, podkreślając rolę kolejnych wyborów do europarlamentu, w którym powinniśmy mieć silne i świadome prounijne przedstawicielstwo. Czas żeby Polska przestała być czarna plamą na mapie Europy przez ogromną emisję CO2 z energetyki, której interesów pilnuje lobby węglowe. Biorąca udział w dyskusji poseł na sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Polak, wywodząca się z samorządów (była marszałek województwa lubuskiego) dodała też, że rząd będzie pracował nad wzmocnieniem samorządów i ponowną decentralizacją

„Frekwencja była niska, a samorządy to serce transformacji energetycznej. Jestem przerażona ilością komitetów mówiących w Eurowyborach o wyjściu Polski z UE, kiedy z jednej strony chcemy wykorzystać fundusze europejskie” spuentowała na koniec Agnieszka Spirydowicz.

 

W panelu moderowanym przez Piotra Witwickiego udział wzięli też: Jacek Wiśniowski – burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Eligiusz Piotr Komarowski – starosta powiatu pilskiego, wspomniana Elżbieta Polak – posłanka na Sejm, Koalicja Obywatelska oraz Marcin Podgórski – Dyrektor, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

 

Najważniejszymi uczestnikami Szczytu są: Tomasz Siemoniak – Minister-członek Rady Ministrów Polski, Dominika Bettman – Dyrektor Generalna, Microsoft, Piotr Wachowiak – Rektor, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Elżbieta Polak – Poseł na Sejm, Koalicja Obywatelska, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mark Brzezinski – Ambasador Stanów Zjednoczonych, Maria Andrzejewska – Director General, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.