W Olszynie powstanie ogromna farma fotowoltaiczna

img1.jpeg

Neo Energy Group (NEG), posiadająca jedno z największych w Polsce portfolio projektów energetycznych (4.2 GW), postanowiła wzmocnić swoją pozycję na Dolnym Śląsku. Firma przejmie proces zarządzania budową farmy fotowoltaicznej „Olszyna” w powiecie lubańskim. Będzie odpowiadała za realizację tej inwestycji. Łączna moc farmy wyniesie aż 200 MW, a jej powierzchnia to 300 hektarów.

 

Farma „Olszyna” zostanie przyłączona do operatora NEO Dystrybucja. Wraz z innymi projektami wielkoskalowymi stanowi elementy nowego systemu elektroenergetycznego tworzonego przez NEO Dystrybucja. Obejmuje on magazyny energii, elektrownie wiatrowe oraz inteligentne sieci przesyłowe i jest istotnym punktem transformacji regionu, wpisującym się w strategię Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz wytyczne EU. Projekt spotkał się z przyjaznym przyjęciem ze strony mieszkańców, Urzędu Gminy oraz Burmistrza. Współpraca z lokalną społecznością i władzami samorządowymi miała istotne znaczenie dla procesu przygotowań do jego realizacji. Tak duża inwestycja OZE oznacza nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale też szereg korzyści podatkowych i dzierżawnych, które zasilą budżet gminy oraz przyczynią się do jej rozwoju. To natomiast w pozytywny sposób odczują też jej mieszkańcy.

 

Fachowcy od OZE

Dla NEG objęcie kierownictwa nad budową farmy „Olszyna” to potwierdzenie jej pozycji lidera w polskim sektorze OZE. Działająca od 20 lat firma rozwijała i uruchomiła projekty wiatrowe i PV o łącznej mocy 1 500 MW. W 2014-15 r. w Grupie utworzono spółkę Neo Bio Energy. W ciągu kilku lat stała się ona numerem jeden wśród wytwórców energii elektrycznej OZE na ponad 30 składowiskach odpadów i produkuje „w pasku” ok. 100 tys. GW energii elektrycznej rocznie. W okresie 2018-20 NEG zakończyła dewelopment i przekazała do budowy projekt największej farmy fotowoltaicznej w Polsce – Przykona (200 MW), a w 2021 r. farmy PV w Chotkowie (40 MW, projekt po aukcyjny). Operatorem obu jest portugalski EDPR, jeden z największych operatorów OZE na świecie.

 

W 2019 NEG przejęła i ukończyła rozwój grupy projektów wiatrowych w Człuchowie i Drzeżewie o mocy docelowej 300 MW. 3 lata później (2022 r.) rozpoczęła budowę Farmy Człuchów (72.6 MW), którą oddano do użytku wiosną tego roku, jej operatorem został PAK. Obecnie trwa budowa kompleksu farm wiatrowych Drzeżewo I-IV (138 MW), z planowanym zakończeniem w 2026 r., którego operatorem również będzie PAK.

 

Kolejne projekty dla polskich gmin

W marcu tego roku NEG podpisała umowę z firmą Energa Green Development z Grupy Orlen SA na budowę farmy wiatrowej w Szybowicach (woj. opolskie) o mocy 37.4 MW. Prace już się rozpoczęły, a odbiór inwestycji planowany jest na koniec 2025 roku. Obecnie firma rozwija kolejne projekty odpowiadające na współczesne wyzwania związane z energią. W tym jedną z największych inwestycji OZE w Polsce – Farmę Wiatrową na południu polski z już wydanymi warunkami przyłączenia na ponad 500 MW oraz drugi projekt farmy wiatrowej z wydanymi warunkami przyłączenia na 127 MW.

 

Grupa angażuje się też w rozwój farm fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 700 MW z warunkami przyłączenia. Realizuje też projekty magazynów energii (warunku przyłączenia wydane na ponad 500 MW). Jeden z nich o mocy 100 MW znajduje się w gminie Sulików. NEG prowadzi też prace nad nowym przedsięwzięciem – rozwijaną od podstaw Elektrownią Szczytowo – Pompową, która ma dostarczać ponad 800 MW mocy i będzie usytuowana na północy kraju.