Panele fotowoltaiczne już na dachach i nie tylko

Panele-fotowoltaiczne-juz-na-dachach-i-nie-tylko.jpg

Ich właściciele otrzymali dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne lub/oraz wymianę pieca w ramach projektu „Budowa infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na kocioł na biomasę”.

Gminie Sulejów przyznano na ten cel ponad 2 miliony zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, w ramach wspólnego projektu, realizowanego przez urzędników gmin Sulejów i Mniszków (lider projektu), dlatego umowę z wykonawcą podpisali przedstawiciele obydwu samorządów – m.in. Paweł Werłos, wójt gminy Mniszków oraz Michał Kieszkowski, skarbnik  gminy Sulejów

Wartość całego projektu wynosi 5 132 604,28 zł, a wysokość dotacji to aż 85% (4 005 313,55 zł). Projekt zakładał wykonanie projektów oraz dostawę i montaż na terenie obydwu gmin 335 zestawów instalacji fotowoltaicznych, każdy będzie miał moc 3,08 KW. Panele zostały zamontowane na terenie 193 gospodarstw domowych znajdujących się na terenie naszej gminy – na dachach budynków lub na gruncie. Każdy mieszkaniec pokrył około 15% wartości inwestycji (+ VAT).

 – Przy obecnych kosztach energii elektrycznej i zapowiedziach, według których ceny mają jeszcze wzrosnąć o co najmniej o kilkadziesiąt procent, każda taka instalacja sprawi, że będzie to bardzo opłacalna inwestycja. Mieszkańcy zaoszczędzą konkretne pieniądze, więc na pewno będą zadowoleni – powiedział Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.

To niejedyna dobra wiadomość, ponieważ mieszkańcy, którzy uczestniczą w tym projekcie będą rozliczać się z prądu uzyskanego za pośrednictwem fotowoltaiki na starych zasadach. Zgodnie ze zmianą ustawy o OZE, która zaczęła obowiązywać 1 kwietnia 2022, dotychczasowy bardzo korzystny dla prosumentów tzw. net-metering został zastąpiony net-billingiem, co oznacza, że na nowych prosumentów przenoszone są koszty związane z magazynowaniem energii w sieci, tak aby zwiększyli oni autokonsumpcję prądu z fotowoltaiki i nie obciążali sytemu sieci elektroenergetycznych. Mieszkańcy gminy Sulejów nie będą musieli ponosić tych kosztów.

– Inwestując w odnawialne źródła energii, inwestujemy w poprawę jakości powietrza, dlatego wspieramy mieszkańców naszej gminy, którzy chcą korzystać z takich rozwiązań. Będziemy nadal aktywnie poszukiwać źródeł finansowania inwestycji proekologicznych, służących poprawie jakości powietrza na terenie gminy, między innymi poprzez  zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i likwidację tak zwanych „kopciuchów”.- czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Sulejowie