Do Zgorzelca i Görlitz przyjadą europejscy praktycy i eksperci z branży energetycznej i ciepłowniczej!

karlove.jpg

Wiosną na Dolnym Śląsku odbędzie się duże wydarzenie. Dzięki staraniom dwóch przedstawicielek Zklastra, Joanny Tokarczuk i Agnieszki Spirydowicz, do Zgorzelca przyjedzie na obrady Grupa Robocza ds. dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, działająca w ramach Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów górniczych w okresie transformacji.

 

Grupa robocza spotkała się dotychczas dwukrotnie w Brukseli i raz w czeskich Karlovych Varach. Teraz członkowie mają ponownie spotkać się w Zgorzelcu i Görlitz w marcu 2024 roku.

 

Dolnośląskie miasto odwiedzą praktycy i eksperci z branży energetycznej i ciepłowniczej z całej Unii Europejskiej. Spotkanie będzie okazją do omówienia wyzwań oraz opracowania rozwiązań i pomysłów na przyspieszenie dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w państwach członkowskich UE. Będzie ono również istotne na poziomie lokalnym. Jak powiedziała nam jedna z organizatorek, Joanna Tokarczuk: “Chcemy pokazać, że granica z Niemcami nie jest dla nas przeszkodą – a to zdanie jest kluczowe, szczególnie dla miasta przygranicznego, jakim jest Zgorzelec, ale także dla regionu Turoszowa, który w ostatnich latach wielokrotnie był punktem spornym na linii Polska-Czechy-Niemcy.”

 

Współorganizatorem tego wydarzenia w regionie przygranicznym jest Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH która jako spółka miasta Görlitz współtworzy procesy zrównoważonego rozwoju. Głównym zadaniem Europastadt Görlitz-Zgorzelec GmbH (EGZ) jest wspieranie rozwoju i wizerunku Görlitz jako lokalizacji biznesowej i turystycznej. Jako skuteczny dostawca usług jest mocno zakorzeniony w strukturze lokalizacji i jest zaangażowany w lokalne, regionalne i ponadregionalne sieci w interesie ogólnego rozwoju

 

Spotkanie w Zgorzelcu rozpocznie się 21 marca. Część obrad będzie zamknięta dla grupy roboczej ale będą też spotkania otwarte dla zaproszonych przedstawicieli samorządów. Według organizatorów, istotne jest, żeby lokalni decydenci skonfrontowali się z wnioskami wypracowanymi przez ekspertów z grupy roboczej.

 

Dzięki współpracy i uprzejmości ze strony Stadtwerke Görlitz AG i SEC Zgorzelec Sp. z o.o. odbędzie się wizytacja polsko-niemieckiej infrastrukturzy ciepłowniczej jak również przedstawiony zostanie transgraniczny projek dot. ciepłownictwa neutralnego dla klimatu.

 

W planach są też odwiedziny działającego w ramach klastra start-upu Innovation AG, który zasłynął produkcją pierwszego polskiego samochodu dostawczego eVanPL

 

Grupa robocza została powołana przez Sekretariat Inicjatywy na rzecz regionów górniczych w okresie transformacji na początku 2023 r. w celu wspierania regionów górniczych zmagających się z wyzwaniem dekarbonizacji systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych. Sektor ciepłowniczy odpowiada za około 50% zużycia energii w Unii Europejskiej, a jego dekarbonizacja jest ważnym wyzwaniem dla wielu regionów węglowych w Europie.

 

Grupa Robocza działa również jako platforma wymiany doświadczeń i identyfikacji technicznych możliwości przejścia z systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych na czystsze alternatywy. Niedawno opublikowany zestaw narzędzi dla ciepłownictwa określa główne filary neutralnego dla klimatu ciepłownictwa.

Zdjęcie ze spotkania grupy roboczej, które odbyło się w Karlowych Warach.