Ferie tuż tuż  – czas odkrycia nieoczywistych miejsc

fot02.jpg

Zakopane, Karpacz to oczywiste kierunki na ferie zimowe. Warto po drodze spojrzeć na mapę i odwiedzić miejsca po drodze, które mijamy obwodnicami czy drogami ekspresowymi. W czasie bycia eko warto rozważyć przejazd pociągiem. Dolnośląskie i Zachodniopomorskie to województwa, które dysponują najnowocześniejszym taborem kolejowym w Polsce. 

Nad morzem możemy odwiedzić atrakcyjne muzea w Niechorzu, Kołobrzegu czy Park Miniatur i Latarni w Niechorzu. Warto zatrzymać się na spacer w Nowogardzie. Spacer nad malowniczym jeziorem tego miasta może być dobrym pomysłem na przerwę w trasie pomiędzy górami czy morzem. Już niebawem w Brojcach powstanie największy park rozrywki w tej części Europy.

– Jadąc samochodem elektrycznym mamy dostęp do coraz większej liczby ładowarek samochodowych. Postój można zaplanować na trasie tak by zwiedzić na przykład Zieloną Górę – mówi Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. W Zielonej Górze dobre jedzenie i nocleg w historycznym miejscu zapewnia Zajazd Pocztowy. Elektryka załadujemy na przykład w Gryficach na stacji paliw Shell.

Dobrym punktem na postój po drodze jest polsko-niemieckie miasto Zgorzelec. W niemieckiej części Gorlitz dostrzeżemy wiele miejsc, które mogliśmy dostrzec w światowych produkcjach. Hotel Alt Gorlitz jest położony w centrum miasta i dobrym miejscem na zwiedzanie miasta o poranku i wieczorem.

Jadąc w góry warto rozważyć zwiedzanie tajemniczego Wałbrzycha. Zwiedzanie tego rejonu można zaplanować na co najmniej dwa dni.

– Dolny Śląsk to miejsce magiczne ze względu na swoją historię. Dziś rejon Wałbrzych to miejsce, które niebawem będzie liderem zielonej energii dla przemysłu – mówi Joanna Tokarczuk z Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru.

Dziś w czasie dbania o środowisko warto zwrócić uwagę na dwa obiekty. W Boguszowej Gorce Hotel SPA Piotr, gdzie właściciele budują infrastrukturę potrzebną do samowystarczalności hotelu i ograniczania emisji CO2 a także PUCHACZ SPA w Niechorzu, który zmierza w kierunku standardów ESG. Bez wątpienia to miejsca z dobrą kuchnią i basenem oraz sauną.

W czasie drogi pamiętajmy o piciu wody. – Najlepsza jest woda z kranu, którą wlewamy do bidonu. W ten sposób zmiejszamy zużycie plastiku i pijemy najtańszą a zarazem najlepszą wodę – mówi Łukasz Szeląg, koordynator społecznej akcji “Zdrowa Woda” realizowanej przez Wodociągi Zachodniopomorskie.

Historyczne sanki w muzeum w Boguszów Gorce. To miasto jest najwyżej położonym w Polsce.