ZKlaster wchodzi w kolejny etap rozwoju rozproszonej energetyki opartej na źródłach odnawialnych oraz wodór!

b934eeda-7e44-4a96-86fc-6674732906ed.jpg

Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej – ZKlaster rozpocznie niebawem produkcję wodoru z biometanu. To najpopularniejsza, najtańsza i najbardziej ekologiczna metoda produkcji wodoru

– Dzięki staraniom Agnieszki Spirydowicz, Prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej – ZKlaster,  uprzejmości Komisji Europejskiej oraz kilku przyjaznych nam osób, w ZKlaster wylądował reformer do wytwarzania wodoru – zaczynamy nową erę H2OZE. Tak jak przy poprzednich projektach udowadniamy, że nie zajmujemy się jedynie opowiadaniem o tym, co chcielibyśmy robić i jakie są możliwości, ale wdrażamy nasze plany w życie i eksplorujemy aspekt praktyczny. Dzięki współpracy z Komisją Europejską pozyskaliśmy reformer, dzięki któremu będziemy mogli produkować wodór. Urządzenie będzie także wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych, które pokażą w jaki sposób możemy wykorzystywać odnawialne źródła energii w celu dekarbonizacji naszego regionu. informuje ZKlaster

– Pod koniec sierpnia uruchomiliśmy procedurę, która doprowadziła do pozytywnego rozstrzygnięcia naszej aplikacji przez Komisję Europejską. Reformer który otrzymaliśmy stał do tej pory w holenderskim Petten. Warunkiem otrzymania reformera było między innymi zgłoszenie się jako organizacja pozarządowa bądź Instytut badawczy i udowodnienie swoich kompetencji w realizowanych dotychczas pracach badawczo rozwojowych związanych ze źródłami odnawialnymi i technologiamidodaje prezes Agnieszka Spirydowicz.

ZKlaster już wielokrotnie udowadniał, że nie pozostaje przy samych deklaracjach. W ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii, od dawna, rozwijane są m.in. projekty edukacyjne, społeczne oraz związane z elektromobilnością. Wśród nich warto wymienić stworzenie pierwszego elektrycznego pojazdu terenowego Sokół 4×4 oraz elektrycznego samochodu dostawczego eVanPL.  ZKlaster aktywnie podejmuje także inicjatywy wspierające lokalne społeczności tworząc m.in. punkty konsultacyjne programów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie, budując GPO (główne punkty odbioru) oraz prowadząc akcje edukacyjne. Jako podmiot od lat związany z energetyką odnawialną, opracował szereg istotnych założeń, które mogą być pomocne w skutecznym przeprowadzeniu transformacji. ZKlaster bierze czynny udział w pracach nad rozwojem gospodarki wodorowej, na Dolnym Śląsku, która stanowi  naturalny kierunek rozwoju energetyki rozproszonej i lokalnej.

– Wodór jest obecnie jedynym właściwym kierunkiem, jeżeli chodzi o stałe, lokalne źródło energii. Stąd nasze starania o reformer. Dodatkowo pokazaliśmy, że będzie on używany w celach dekarbonizacji naszego regionu oraz będzie służył do realizacji projektów badawczo rozwojowych i edukacyjnych. Producentem urządzenia jest firma Hygear, która w najbliższym czasie przeniesie do Polski swoją produkcję. Uruchomienie reformera, którego moce produkcyjne wynoszą 9kg/h i ciśnienie 10bar planujemy na I kwartał 2024. Czystość otrzymanego wodoru wynosi 99,999%, dzięki czemu może on być wykorzystywany nawet w sektorze automotive –  dodaje prezes Agnieszka Spirydowicz.

Aktualnie reformer znajduje się w hucie szkła „Łużyce” w Pieńsku. Jest to ubogi region, którego gospodarka w przeważającej mierze opiera się na hutnictwie szkła, sektorze, przeżywającym głęboki kryzys spowodowany wysokimi cenami gazu. Dekarbonizacja hutnictwa to priorytet, zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla silnie uprzemysłowionej Polski. Warto przy tym zaznaczyć, że wysoko chłonny energetycznie przemysł jest najtrudniejszy, jeżeli chodzi o obniżenie emisji.