Jawor stawia na zieloną energię. Rusza budowa jednej z największych w regionie farm fotowoltaicznych

1Zdjęcie-WhatsApp-2022-12-01-o-13.43.38.jpg

To już pewne! W Jaworze powstaje jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Elektrownia o mocy 12 MW usytuowana będzie na nieużytkach o powierzchni 18 ha. Inwestor ZKlaster rusza z inwestycją o łącznej wartości blisko 50 milionów złotych. Jak zapewnia za kilkanaście miesięcy popłynie z niej pierwsza energia odnawialna, z której korzystać będą przede wszystkim jaworzanie. – Uwalniamy energię naszego miasta, stawiamy na odnawialne źródła energii, a docelowo chcemy, aby całe miasto było zasilane zieloną energią – podkreśla burmistrz Emilian Bera, pomysłodawca projektu.

 

W pierwszej kolejności zielona energia zasili miejskie budynki użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola czy przychodnię zdrowia. Nie bez znaczenia dla miasta będzie także oświetlenie uliczne. Za inwestycję odpowiada zgorzelecka spółka OZE Holding 3. Jest to pierwsza inwestycja OZE na tym terenie, o tak dużej skali, w ramach utworzonego niespełna dwa lata temu Klastra Mądrej Energii w Jaworze.

 

– Jest to inicjatywa dedykowana potrzebom miasta. Chcemy produkować energię tutaj na miejscu i wykorzystywać ją lokalnie dla mieszkańców. Budowa tak dużej elektrowni fotowoltaicznej w Jaworze, to bardzo dobra decyzja. Szczególnie teraz w kontekście ogromnej niepewności sektora energetycznego i związanych z tym wzrostem cen. Do tego dochodzą korzyści płynące dla środowiska z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Finalnie prąd ma być tani i zielony. Dlatego już wcześniej przygotowałem wraz z moim zespołem miejski teren inwestycyjny dla potencjalnych inwestorów związanych z OZE. Zostały przygotowane miejscowe plany oraz analizy. Powstała oferta, którą skutecznie przyciągnęliśmy inwestora. To zaowocowało silnym partnerem w postaci zgorzeleckiego Klastra Energii. – podkreśla Emilian Bera, burmistrz Jawora.

Dynamiczne zmiany na rynku energetycznym to wyzwanie nie tylko na najbliższe miesiące, ale wręcz lata. Dlatego samorząd jaworski nie czekał biernie tylko od dłuższego czasu szukano dobrych i nowoczesnych rozwiązań.

 

– Ruszamy z priorytetową dla naszej branży budową. Zakończyliśmy fazę projektową i mamy wszystkie niezbędne dokumenty, aby przejść już bezpośrednio do budowy elektrowni. Dla nas bardzo istotne było przygotowanie gminy do tego projektu. Można powiedzieć, że przyszliśmy na gotowe. Na dzień dobry mieliśmy przygotowane miejscowe plany oraz wolne tereny, a otwartość miasta dla tego typu inwestycji ostatecznie spowodowała, że chcemy tutaj inwestować. To ogromna inwestycja, której efekty Jawor będzie mógł szybko odczuć. Śmiało możemy więc dziś powiedzieć, że Jawor staje się najlepszym miastem pod słońcem.– mówi Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii, wykonawca inwestycji w Jaworze.

Inwestycja uzyskała już pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu dla projektu budowy farmy. Elektrownie słoneczne, oparte na ogniwach fotowoltaicznych, produkują energię elektryczną bez wydzielania szkodliwych substancji oraz nie emitują hałasu. Na jaworskiej farmie miasto wraz z inwestorem planuje stworzyć pasiekę oraz posadzić tlenodajne rośliny.

 

Na farmę fotowoltaiczną, która powstanie na terenie dawnych „Radarów”, składać się będzie aż 25 000 szt. paneli fotowoltaicznych, do tego dojdą konstrukcje wsporcze, falowniki, instalacja kablowa niskiego napięcia (NN), kontenerowe stacje transformatorowe. Maksymalna wysokość konstrukcji montażowych wraz z panelami wyniesie od 3 do 4 metrów. Teren inwestycji będzie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu oraz specjalny nadzór. Inwestor już wpłaca pierwsze podatki oraz opłaty do kasy miejskiej.