Święto elektromobilności

312948343_969632627772730_6484163604549834533_n_ok.jpg

VI Zlot Samochodów Elektrycznych i Wodorowych po raz kolejny udowodnił, że samochody z napędem elektrycznym cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. W niedzielę, 10 września, Ząbki stały się polską stolicą ekologicznej motoryzacji i nowych technologii goszcząc liczne grono pasjonatów czterech kółek, ale też wielu renomowanych wystawców z całego kraju.

 
Organizatorzy – Miasto Ząbki, Stowarzyszenie EkoZlot i Powiat Wołomiński, zapewnili uczestnikom wydarzenia szereg atrakcji w tym możliwość bezpośrednich rozmów z ekspertami i użytkownikami samochodów z napędem elektrycznym. Uruchomiono także sektory importerów samochodów elektrycznych tak znanych marek, jak Tesla, Ford, Kia, Nissan czy BMW.
 
Imprezę prowadzili znany i lubiany dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski oraz polski kierowca wyścigowy i dziennikarz motoryzacyjny Adam Kornacki, sponsorem głównym wydarzenia było PGNiG, a patronem Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. Uczestników zlotu i publiczność powitali Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek, Marcin Piórkowski i Igor Gołębiowski, członkowie władz Stowarzyszenia Ekozlot, radna powiatowa Anna Uścińska.
 
– Szanowni Państwo, to już VI Zlot Samochodów Elektrycznych i Wodorowych w naszym mieście. Podczas wydarzenia odbędą się także IV Rajd Samochodów Elektrycznych – konkurencja dla uczestników przyjeżdżających na zlot samochodami elektrycznymi ; wyścig równoległy, w którym rywalizować będą samochody elektryczne vs. spalinowe oraz Trzeci Zlot Food Trucków. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Miasta Ząbki. Bardzo się cieszę, że możemy na niej gościć tak wspaniałe osoby i że Państwo możecie się tutaj doskonale bawić. Jestem przekonana, że każdy miłośnik motoryzacji znajdzie tutaj coś dla siebie – powiedziała Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki.
 
– (…) Damy też szanse samochodom spalinowym, aby podczas wyścigu równoległego zmierzyły się z samochodami elektrycznymi. A stawkę mamy bardzo poważną – stoi tu m.in. Cabrio Cobra Shelby, jest też Ford Focus RS, który będzie ścigał się z Teslą. Zobaczymy nowe modele pojazdów elektrycznych, podczas zlotu odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja Nissana ARIYA. Po raz pierwszy pojawią się na zlocie motocykle elektryczne będzie można skorzystać z możliwości przejażdżki takim jednoślademdodał Marcin Piórkowiski, wiceprezes Stowarzyszenia Ekozlot.
 

 
W trakcie wydarzenia odbyły się też Rajdy samochodów bezemisyjnych oraz Rajd równoległy – rywalizacja samochodów elektrycznych z pojazdami o napędzie spalinowym. Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się sektory serwisowe, symulator zderzeń, gdzie można było uzyskać porady dotyczące m.in. montażu fotelików dziecięcych w samochodzie oraz stoiska importerów pojazdów z napędem elektrycznym. mieli możliwość odbycia jazd testowych samochodami elektrycznymi. Wiele osób z zainteresowaniem słuchało panelu eksperckiego o nowościach w ofercie sprzedaży aut elektrycznych ,wzrostach tej sprzedaży, nowych modelach oraz o tym jak wpłynęły podwyżki cen paliw na zainteresowania zakupem samochodów elektrycznych. Nie zabrakło konkursów z nagrodami. Odbywający się po raz szósty w Ząbkach Zlot był niepowtarzalną okazją, by poznać liczne zalety coraz popularniejszych „elektryków” oraz opinie kierowców i ekspertów użytkujących takie samochody na co dzień. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ich właściciele nie mają problemów z ich naładowaniem w naszym mieście. W Ząbkach mamy aktualnie siedem stacji ładowania pojazdów z napędem elektrycznym.
 
– Zainteresowanie tegoroczną edycją Ekozlotu jak zwykle było bardzo wysokie. Ogromna ilość atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, interesujące wywiady i prezentacje, emocjonujące wyścigi przyciągnęły do naszego miasta fanów elektromobilności i nowoczesnych technologii. – powiedziała na zakończenie wydarzenia Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek.
 

 
– Ekozlot w Ząbkach, to ważna, piękna, bardzo lubiana i jedyna w Polsce impreza. Pamiętam, jak skromnie się to zaczynało i nagle przekształciło się w ogólnopolskie wydarzenie promujące nowoczesne technologie. My w Polsce ciągle jeszcze jesteśmy w świecie innej motoryzacji, a tutaj – w Ząbkach możemy zobaczyć, że rodzą się rzeczy niesamowite. To wyzwala też inicjatywy i pomysły technologiczne. Przed chwilą przejechał samochód, który rzucił mnie na kolana, przepiękny stary Stranger z 1956 r. Pewnie padnie pytanie, co on robi na zlocie samochodów elektrycznych, ano to, że ktoś przerobił go na „elektryka”. Można powiedzieć, że to profanacja, ale moim zdaniem to jest dostosowanie starej motoryzacji do nowych trendówpodsumował wydarzenie dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.
 
Aby jednak elektromobilność mogła się w Polsce nadal rozwijać niezbędna jest rozbudowa infrastruktury ładowania do samochodów elektrycznych.
 
Sieci dystrybucyjne w Polsce były projektowane w całkiem innym celu niż radzenie sobie z wyzwaniami, jakie obecnie stawia OZE i elektromobilność. Zostały zaprojektowane po to, by dostarczać energię do mieszkańców i przemysłu komentuje w rozmowie z e-autokult Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii
 
Zdjęcia: Bogdan Śladowski

Źródło: Co Słychać