Zwartowo Solar Park został podłączony do sieci

308649289_1117766388854620_7176014334979809024_n_ok.jpg

We wrześniu 2022 roku pierwsza faza z 204 MWp Zwartowo Solar Park została podłączona do sieci. Budowa drugiej fazy o mocy 86 MWp planowana jest na początek przyszłego roku. To największa elektrownia słoneczna w Europie Środkowej i Wschodniej o całkowitej mocy 290 MWp i powierzchni ok. 300 ha zlokalizowana jest około 65 km od Gdańska.

 

Ogromne znaczenie dla przyszłości fotowoltaiki

 
Zwartowo Solar Park ma ogromne znaczenie dla Polski i stanowi ważny wkład w ochronę klimatu i uzyskanie niezależności energetycznej. W perspektywie 2050 roku ograniczy emisję CO2 o 5 mln ton, a jej wartość po zakończeniu budowy wyniesie ok. 200 mln euro.
 

 
– Pozytywny wpływ na środowisko jest ogromny. Poprzez Zwartowo można zaopatrzyć w zieloną energię ponad 90.470 gospodarstw domowych i zredukować emisję CO2 w okresie realizacji projektu o około pięć milionów ton. Musimy tworzyć przykłady, które pokazują wyraźne i realne korzyści z fotowoltaiki na dużą skalę. Jesteśmy zdecydowani budować duże elektrownie słoneczne, aby osiągnąć niezależność energetyczną w Europiemówi Joachim Goldbeck, dyrektor zarządzający GOLDBECK SOLAR, która poprzez spółkę celową Stigma realizuje ten mega projekt.
 
Warto zaznaczyć, że partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Respect Energy, specjalizująca się w handlu energią elektryczną polska firma utworzona w 2013 roku przez Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych.
 
Kapitał na realizację instalacji w wysokości 750 mln złotych zapewniły Grupa GOLDBECK SOLAR i Respect Energy uzyskując finansowanie z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz dwóch największych polskich banków – PKO BP i Banku Pekao.
 

Sukces dzięki starannemu planowaniu

 
Dzięki stabilności i doświadczeniu w realizacji licznych projektów solarnych, niemiecka firma ma najlepsze warunki do opanowania każdego wyzwania. Zwartowo jest tego wyraźnym przykładem. Przy budowie instalacji oddział EPC i oddział inwestycyjny wspólnie zoptymalizowały instalację za pomocą SolarPlannera, oprogramowania do planowania opracowanego wspólnie z Instytutem Fraunhofera ITWM. Oprogramowanie to zapewnia cenny przegląd wszystkich potencjalnych układów technicznych i ich wskaźników wydajności handlowej. Ważną rolę w planowaniu inwestycji odgrywały czynniki ekologiczne oraz ratowanie zabytków archeologicznych. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji oznacza np. zgodę na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.

 

Jak w imieniu zarządu Respect Energy podkreśla prezes Sebastian Jabłoński, budowa farmy wpisuje się w konieczność podejmowania zdecydowanych działań mających na celu budowę zeroemisyjnej gospodarki i niezależności energetycznej Starego Kontynentu.
 

–  Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że złagodzenie kryzysu energetycznego możliwe jest tylko w przypadku odejścia od importu paliw kopalnych i intensyfikacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Farma Zwartowo stanowi przykład konkretnych działań w tym kierunku. Już dziś firma Respect Energy pracuje nad kolejnymi realizacjami OZE w naszym kraju. – podkreśla Sebastian Jabłoński.