Przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów rozmawiają z Fransem Timmermansem o transformacji energetycznej Dolnego Śląska

Spotkanie-z-F.-Timmermanse-Wrocław-3.06-7.jpeg

We Wrocławiu, przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, wzięli udział w spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Przy okrągłym stole dyskutowali o innowacjach i rozwoju energetyki rozproszonej oraz czystych technologii na Dolnym Śląsku. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że nie możemy sobie pozwolić na kontynuację czegoś, co nie ma przyszłości, czyli wydobywania węgla.

 

 
Komisja Europejska, w zeszłym roku podjęła decyzję: regionowi turoszowskiemu nie należą się środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tym samym wszystko wskazywało na to, że zgorzelczanie pozostaną sami z problemem przyszłej transformacji regionu. Przedstawiciele Komitetu Transformacji Regionu, z Agnieszką Spirydowicz i Albertem Gryszczukiem na czele, nie składają jednak broni.
 
– Region zgorzelecki dzięki naszej pracy, w ścisłej współpracy z samorządami, jest zauważany przez najważniejszych decydentów, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Spotkanie z Fransem Timmermansem jest okazją, aby porozmawiać o możliwości pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Brak środków z FST, oznacza dla Zgorzelca i okolic, los jaki spotkał kiedyś region wałbrzyski. Musimy zrobić wszystko, żeby wsparcie dla regionu uzyskać – komentuje Agnieszka Spirydowicz, prezes Klastra Zgorzeleckiego.
 

 
Frans Timmermans spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz i przedsiębiorstw, by omówić również działania dotyczące klimatu, badań i innowacji. Dzięki uprzejmości spółki Saule Technologies wszyscy mogli wziąć udział w rozmowach przy okrągłym stole. Spotkanie było moderowane przez dr Tomasz Rożka
 

Pełna lista uczestników spotkania:

Polski Fundusz Rozwoju SA, EkoEnergetyka-Polska , SPIE Elbud , PSEW , Polskie Towarzystwo Magazynowanie Energii , Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej Zklaster , CMC, Symbiona , Forum Energii , SEEDIA , Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE , ML System, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności