Nowe technologie w służbie ekologii

lamacz-swiatla2.jpg

Firma Aliplast zamontowała w swojej fabryce specjalne listwy z panelami fotowoltaicznymi na bazie perowskitów. Ich produkcję rozpoczęła polska firma Saule Technologies, którą wraz z partnerami biznesowymi założyła Olga Malinkiewicz. Chociaż coraz więcej firm z różnych krajów poszukuje produkcji i przemysłowego zastosowania perowskitu, według Saule Technologies, łamacze światła zamontowane w Aliplast są pierwszym na świecie komercyjnym zastosowaniem tego materiału.

 
Założycielka i CTO Saule Technologies Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią taniej technologii wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów . W czasie pracy w Hiszpanii opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu, np. folii PET. W grudniu 2014 roku wraz z Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem założyła spółkę Saule Sp. z o.o. (działającą pod nazwą Saule Technologies), w której zajmuje się dalszym rozwijaniem nowej technologii ogniw perowskitowych. Celem firmy jest opracowanie lekkich, elastycznych ogniw perowskitowych o wysokiej sprawności, drukowanych na cienkich foliach oraz taniego procesu produkcyjnego, który umożliwi komercjalizację produktu na masową skalę. Saule Technologies w 2018 roku podpisało umowę licencyjną z międzynarodowym przedsiębiorstwem budowlanym Skanska na rozwijanie produktów zintegrowanych z budynkiem (fotowoltaiczna fasada i fotowoltaiczne ekrany akustyczne) i wdrożenie ich na obszarach biznesowych firmy (wybrane kraje europejskie, Kanada i USA)
 
Jak informuje na swojej stronie Saule Technologies
(…) to najnowsza i najbardziej ekscytująca technologia słoneczna. Poszerza możliwości zastosowania tradycyjnej fotowoltaiki i może odmienić produkty, z których korzystamy na co dzień.
 

 
24. sierpnia w siedzibie firmy Aliplast w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła/Sun Protection/ z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies.
 

– Zaprezentowane podczas premiery w Lublinie lamele – łamacze światła /system Sun Protection/, nie tylko chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, znacząco redukując koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Produkują jednocześnie czystą energię z promieniowania słonecznego. Dzięki systemowi automatyki Animeo marki Somfy, lamele z ogniwami perowskitowymi współpracują z instalowaną na dachach stacją pogodową. Wykorzystując aktualizowane na bieżąco dane meteorologiczne oraz funkcję „śledzenia słońca” (suntracking), automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji Słońca. Wszystko po to, aby zapewnić efektywność energetyczną obiektu oraz zagwarantować komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem użytkownikom budynku – niezależnie od pory roku. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie, a nasza firma jest pierwszym klientem. – informuje Aliplast.