Program Bezpieczny Powrót do Szkoły Krajowego Instytutu Rozwoju Infrastruktury Sportowej (KIRIS)

Program Bezpieczny Powrót do Szkoły – program, który zagwarantuje bezpieczeństwo najmłodszych

Przygotowanie infrastruktury sportowej dla dzieci, by po wakacjach mogły się bawić bezpiecznie i komfortowo – to główne założenie Programu Bezpieczny Powrót do Szkoły. KIRIS – organizator Programu zwraca uwagę jak ważne jest wykonanie wakacyjnych przeglądów, by od września dzieci i młodzież mogły uprawiać sport w obiektach spełniających wszystkie wymagane kryteria.

 

Z roku na rok rośnie liczba obiektów sportowych dla dzieci i młodzieży. Najczęściej są to sale gimnastyczne, boiska zewnętrzne, siłownie, place zabaw oraz bieżnie.

 

Aby jednak najmłodsi mogli się cieszyć bezpieczną i efektywną aktywnością sportową, należy dbać o regularne przeglądy i skrupulatną konserwację obiektów i używanego w nich sprzętu.

 

RÓŻNE OBIEKTY, TEN SAM PRIORYTET

O bezpieczeństwo dzieci na obiekcie sportowym odpowiada zarządca boiska czy sali gimnastycznej. To właśnie na nim spoczywa obowiązek dokonywania regularnych, zgodnych z prawem przeglądów boisk, sal, ale także placów zabaw.

 

Program Bezpieczny Powrót do Szkoły

• W przypadku tych pierwszych konieczne jest sprawdzenie stanu nawierzchni. Każdy jej rodzaj – trawa naturalna, syntetyczna, tworzywo sztuczne – wymaga indywidualnego i fachowego podejścia. Ważna jest również kontrola stanu linii, ich odpowiedniego rozmieszczenia i kolorystyki. Trudne warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju to jeden z powód zanieczyszczeń i usterek, które również należy wykryć i wyeliminować. Wszystko z myślą o bezpiecznym użytkowaniu boiska.

 

• W przypadku sal gimnastycznych również sprawdzany jest stan nawierzchni. Ale nie tylko: istotna jest również kontrola jakości używanych sprzętów (bramek, koszy, siatek itd.) oraz infrastruktury otaczającej samo boisko, np. trybun i siedzisk. Każda sala musi być również wyposażona w drożne wyjścia ewakuacyjne oraz system zapewniający odpowiednią cyrkulację powierzchnia. Ważny jest również stan sanitariatów – toalet, szatni, pryszniców.

 

• Przeglądy placów zabaw również nie mogą być ignorowane. Używane są one przez najmłodsze dzieci, dlatego tym bardziej należy zwrócić uwagę na ich jakość. Bezpieczny plac zabaw to przede wszystkim sprawne urządzenia (bujaczki, huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie), a także nawierzchnia amortyzująca ewentualne upadki. Istotne jest również zwrócenie uwagi na stan otaczającej plac roślinności i infrastruktury (murków, bram, ogrodzeń), która również mogłaby być źródłem nieszczęśliwych wypadków.

 

ZLEĆ PRZEGLĄD FIRMIE

Przeglądy tego typu infrastruktury wykonać można w ramach Programu Bezpieczny Powrót do Szkoły. Przystąpienie do niego gwarantuje stworzenie bezpiecznych warunków do zabawy i rozwoju dzieci. Przeglądy boisk, sal gimnastycznych i placów zabaw można zlecić Ekspertom z Krajowego Instytutu Rozwoju Infrastruktury Sportowej (KIRIS). Korzystanie z ich usług to jeden z kluczowych elementów Programu Bezpieczny Powrót do Szkoły.

 

Poznaj szczegóły programu:
http://kiris.pl/program-bezpieczny-powrot-do-szkoly/

Przeczytaj także:
Przeglądy placów zabaw – sposób na bezpieczeństwo dzieci