Turniej koszykówki 3×3 sposobem na promocję sportu w gminie

Turniej koszykówki 3×3 sposobem na promocję sportu w gminie

OGLĄDAJ IGRZYSKA I… PROMUJ SPORT W SWOJEJ GMINIE

W tym roku na igrzyskach olimpijskich w Tokio zadebiutuje nowa dyscyplina: koszykówka 3×3. Popularność tego sportu warto wykorzystać. Turniej koszykówki 3×3 to np. doskonały sposób na promocję sportu w gminie.

Aktywność fizyczna przyda się wszystkim, zwłaszcza po pandemii. Sport to sprawdzony sposób na podreperowanie zdrowia i polepszenie kondycji po długich miesiącach lockdownu. Powinni to wziąć pod uwagę zarządcy gmin, w których już znajdują się lub powstaną niedługo sportowe boiska.

Inny fakt, na który powinni zwrócić uwagę, to rosnąca popularność widowiskowej dyscypliny sportowej, którą w tym roku po raz pierwszy zobaczymy na olimpiadzie.

 

turniej koszykówki 3x3
Wbrew pozorom historia koszykówki 3×3 jest dość długa. Trudno oszacować jej początki, ale młodzi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych grą do jednego kosza od wielu dekad. Po raz pierwszy zasady gry opublikowane zostały przez Międzynarodową Federację Koszykówki (FIBA) w 2007 r., od kiedy organizowane są też mistrzostwa świata w koszykówce 3×3.

 

RÓŻNICE MIĘDZY TRADYCYJNĄ KOSZYKÓWKĄ A KOSZYKÓWKĄ 3X3

• Główna różnica między tradycyjną, a trzyoosobową koszykówką to gra do jednego kosza.
• Rywalizują ze sobą drużyny składające się z trzech, a nie pięciu osób.
• Wszystko dzieje się na dużo mniejszym boisku: jego wymiary wynoszą 15 na 11 metrów (to mniej więcej połowa tradycyjnego boiska)
• Cały mecz trwa jedynie 10 minut (czas zatrzymuje się, kiedy piłka nie jest w grze)
• Drużyna ma tylko 12 sekund – a nie 24, jak w tradycyjnej koszykówce – na oddanie rzutu od przejęcia piłki
• Wygrywa drużyna, która przed upływem 10 minut zdobędzie 21 punktów. W przypadku remisu, po minucie przerwy odbywa się odgrywka – aż do zdobycie dodatkowych punktów przez daną drużynę.

 

IGRZYSKA – NAJLEPSZA OKAZJA DO PROMOCJI SPORTU

Warto podkreślić, że na igrzyskach zobaczymy też polską reprezentację narodową w koszykówce 3×3, która przez ekspertów uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Także z tego powodu zawody w koszykówce 3×3 obserwowane będą przez wielu fanów sportu w Polsce. Warto wykorzystać ten moment i skłonić mieszkańców gminy do aktywności fizycznej.

 

TURNIEJ KOSZYKÓWKI – KILKA PRAKTYCZNYCH RAD

Turniej może odbywać się na publicznym boisku. Jeśli gmina jeszcze takiego nie posiada, warto pomyśleć o jego zbudowaniu. Warto śledzić programy, w których można ubiegać się o dofinansowanie tego typu inicjatyw.
Szybkie i łatwe stworzenie profesjonalnej nawierzchni sportowej umożliwia technika modułowa, stosowana z powodzeniem w całej Polsce. Płyta boiska powstaje z płaskich płyt z wzorem w heksagony (sześcioboki) wyprodukowanych z powszechnie stosowanego tworzywa – polipropylenu.

Nawierzchnia heksagonalna składa jest niczym puzzle, a jej główną i wiele ułatwiającą cechą jest możliwość dopasowania do indywidualnych preferencji klienta. Takie boisko jest także łatwe w konserwacji i bezpieczne – co poszerza długą listę jego atutów.

 

NIE MASZ BOISKA – WYPOŻYCZ

Technika modułowa, w której budowane są boiska stwarza również możliwości wypożyczenia infrastruktury sportowej. Boisko na dachu centrum handlowego lub szkoły? To możliwe! Takie boisko może powstać nawet w 2 dni! Jeśli więc w gminie brakuje miejsca, w którym można zorganizować sportowy turniej, pozostaje wygodna alternatywa wypożyczenia całej infrastruktury.

 

Przeczytaj także: Koszykówka 3×3 jako olimpijska dyscyplina, a promocja miasta dzięki turniejom