Jak odbudować zdrowie po pandemii? Po pierwsze: sport

Jak odbudować zdrowie po pandemii? Po długich miesiącach kolejnych lockdownów kondycja fizyczna Polaków zdecydowanie się pogorszyła. Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na powrót do formy jest aktywność fizyczna.

• Jak wynika z sondażu Ipsos „Covid 365+”, wykonanego na grupie reprezentatywnej 1000 Polaków, w czasie pandemii aż 42 proc. z nas przybrało na wadze średnio 5,7 kg.
• Jak zauważa dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nadwaga i otyłość są jednymi z „wiodących czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19”.
• To także jedna z najczęstszych przyczyn innych poważnych chorób, w tym chorób serca i nowotworów. Brak ruchu jest bezpośrednią przyczyną 27 proc. przypadków cukrzycy oraz 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca.

 

PO PANDEMII ZAPOMINAMY SIĘ RUSZAĆ

Niestety, pandemia przyczyniła się do obniżenia poziomu naszej aktywności fizycznej. Według badania „Multisport Index 2021”, aż 43 proc. dorosłych Polaków nie realizuje minimalnego poziomu aktywności, który zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.

 

SPOSÓB NA ODBUDOWĘ ZDROWIA PO PANDEMII

Jak odwrócić ten negatywny trend? Jak odbudować zdrowie po pandemii? Oprócz zdrowej diety, najważniejszy jest ruch. Sport można dziś uprawiać w wielu formach i w wielu dostępnych publicznie miejscach: siłowniach na otwartym powietrzu, basenach, siłowniach zamkniętych i boiskach.

 

Jak odbudować zdrowie po pandemii

Te ostatnie powstają w wielu miejscach w Polsce, a ich jakość jest coraz wyższa. Nawierzchnie wykonane z polipropylenu są bezpieczne (amortyzują upadki) i świetnie znoszą różne warunki atmosferyczne.

Można również postawić na… stworzenie własnej „infrastruktury sportowej”. Na przykład w przydomowym ogrodzie.

 

PO PANDEMII POSTAW NA SPORT: NA WŁASNYM BOISKU

Jest to możliwe dzięki technologii modułowych nawierzchni heksagonalnych. Profesjonalne firmy są w stanie zbudować boisko o dowolnych wymiarach – także w dużo mniejszych niż rekomendowane przez oficjalne organizacje – o dowolnej kolorystyce i dowolnym przeznaczeniu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta. Moduły heksagonalne montuje się łatwo i szybko, a konserwacja nie wymaga wielkiego wysiłku. Przy pomocy takiej metody powstają boiska do piłki nożnej, koszykówki czy miejsca do zabawy dla dzieci.

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Warto podkreślić znaczenie kondycji fizycznej w budowaniu odporności na stres. W pandemii pogorszył się również stan psychiczny wielu osób, w tym – niestety – dzieci, które zmuszone były spędzać wiele godzin w domu przy zdalnych zajęciach, odcięci od spotkań z rówieśnikami. W zdrowym ciele zdrowy duch – to ludowe porzekadło jest wyjątkowo prawdziwe. Jak odbudować zdrowie po pandemii? Odpowiedź jest jedna – sport.

 

Przeczytaj także:

Przydomowe boiska – recepta na zdrowie po pandemii