Koszykówka 3×3 na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Koszykówka 3×3 to jedna z najbardziej dynamicznych, a przez to najbardziej spektakularnych dziedzin sportu. Mecze bywają bardzo zacięte, a od poczynań obu drużyn trudno oderwać wzrok. W tym roku dyscyplina doczekała się wielkiego przełomu – debiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Jeszcze niedawno w ogóle nie było pewności, czy Olimpiada się odbędzie. Rozwijająca się na świecie pandemia najpierw spowodowała przesunięcie igrzysk o rok (oficjalnie impreza nadal odbywa się pod szyldem Tokio 2020), później postawiła pod znakiem zapytania sens rozgrywania zawodów. Bo czy Olimpiada byłaby tym samym bez publiczności?

Na szczęście wskaźniki zachorowań na koronawirusa spadły, a Komitet Olimpijski, wspólnie z organizującym imprezę rządem Japonii zdecydował, że święto sportu się odbędzie. W ten sposób szansę na pokazanie swoich umiejętności całemu światu dostali zawodnicy, którzy dotąd znani byli tylko pasjonatom: koszykarze z trzyosobowych drużyn.

Różnice między tradycyjną koszykówką a koszykówką 3×3

Na czym polega dyscyplina i czym różni się od „zwykłej koszykówki”?

 

• Główna różnica między tradycyjną, a trzyosobową koszykówką to gra do jednego kosza.
• Rywalizują ze sobą drużyny składające się z trzech, a nie pięciu osób.
• Wszystko dzieje się na dużo mniejszym boisku: jego wymiary wynoszą 15 na 11 metrów (to mniej więcej połowa tradycyjnego boiska)
• Cały mecz trwa jedynie 10 minut (czas zatrzymuje się, kiedy piłka nie jest w grze)
• Drużyna ma tylko 12 sekund – a nie 24, jak w tradycyjnej koszykówce – na oddanie rzutu od przejęcia piłki
• Wygrywa drużyna, która przed upływem 10 minut zdobędzie 21 punktów. W przypadku remisu, po minucie przerwy odbywa się odgrywka – aż do zdobycie dodatkowych punktów przez daną drużynę.

Zobacz także: PRZEPISY 3×3

 

koszykówka 3x3

Koszykówka 3×3 ma długą historię

Wbrew pozorom trzyosobowa koszykówka to dyscyplina mająca długą i bogatą tradycję. Trudno oszacować jej początki, ale młodzi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych grą do jednego kosza od wielu dekad. To dla Amerykanów sport niemal kultowy, ale ostatnio coraz bardziej popularny także w Europie, gdzie mecze 3×3 odbywają się także w salach sportowych.

 

Po raz pierwszy zasady gry opublikowane zostały przez Międzynarodową Federację Koszykówki (FIBA) w 2007 r., od kiedy organizowane są też mistrzostwa świata w koszykówce 3×3.

 

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w debiutującej dyscyplinie zagra również reprezentacja Polski. Choć Polakom daleko do kultury rozgrywek ulicznych z ulic Nowego Jorku czy Los Angeles, to zdążyliśmy osiągnąć w koszykówce 3×3 całkiem wysoki poziom. Zawodnicy naszej kadry zapewniają, że na igrzyskach nie straszna im żadna drużyna, a mierzą się m.in. z Japonią, Chinami, Rosją, Serbią, Holandią i Łotwą.

 

Zobacz także: Przydomowe boiska – recepta na zdrowie po pandemii