Polkowice liderem elektromobilności

193996610_3834103646716963_450086587244791230_n.jpg

Dziewięć nowych, zeroemisyjnych autobusów miejskich, wyjechało na ulice Polkowic. Staliśmy się w ten sposób regionalnym liderem w liczbie posiadanych tego typu jednostek. – To prawdziwy skok w procesie budowania elektromobilności w naszej gminie – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

 
Dziś w siedzibie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach odbyło się uroczyste przekazanie do użytku nowych autobusów z napędem wyłącznie elektrycznym. W spotkaniu udział wzięli m. in. burmistrza Polkowic Łukasz Puźniecki, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wraz z członkiem zarządu województwa Tymoteuszem Myrdą, wicestarosta polkowicki Jan Wojtowicz oraz Marcin Kucharski, prezes spółki Busnex, dostarczającej autobusy elektryczne do Europy.
 
Burmistrz Polkowic przypomniał, że zakup autobusów elektrycznych jest elementem szerszego projektu ekologicznego realizowanego w gminie Polkowice.
 
Dwa lata temu wyznaczyliśmy sobie ambitny cel utworzenia z naszej gminy zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. Na ten cel składały się różne priorytety, od rewitalizacji parków po udostępnianie mieszkańcom alternatywnych form komunikacji, takich jak system roweru miejskiego. Ale tym podstawowym filarem jest elektromobilność. Dziewięć nowych, elektrycznych autobusów to skok, który czyni nas regionalnym liderem w tej dziedzinie – powiedział podczas spotkania burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
 
O tym, jak ważny to dzień dla gminy Polkowice, mówił także marszałek województwa dolnośląskiego. Cezary Przybylski podkreślił jednocześnie, że to także dzień ważny dla całego Dolnego Śląska.
 
Ogromną wagę przywiązujemy do ochrony środowiska i te nowo zakupione autobusy dobitnie o tym świadczą. Generalnie na zakup autobusów elektrycznych wydaliśmy ponad 290 milionów złotych, z czego prawie 190 milionów pochodziło ze środków europejskich – poinformował marszałek Cezary Przybylski.
 
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, osoba ściśle związana z rozwojem infrastruktury kolejowej i drogowej na Dolnym Śląsku, życzył Polkowicom dalszych sukcesów we wdrażaniu projektów wpływających.
 
Mam nadzieję, że dzięki tym autobusom standardy jakości powietrza w gminie będą jeszcze lepsze, szczególnie, ze mieszkamy w regionie przemysłowym – podkreślał Tymoteusz Myrda.
 
Elektryczne autobusy Yutong rozpoczęły obsługę pasażerów w Polkowicach zaledwie pół roku po podpisaniu umowy ich dostawcą. Zanim wyjechały na ulicę gminy zostały poddane rygorystycznym testom, w których badane były ich osiągi oraz bezpieczeństwo.
 
Te zielone tablice rejestracyjne na naszych nowych autobusach najlepiej świadczą o tym, że gmina Polkowie stawia na zeroemisyjność, na ochronę środowiska i nasze zdrowie. To wielki dzień dla naszego zakładu. Równo rok temu otwieraliśmy tę bazę. Dziś nasz tabor jest w połowie zeroemisyjny. Oby tak dalej – życzył dyrektor ZKM Tomasz Borkowski.
 
O dalszym rozwoju ekologicznych form komunikacji mówił także Jan Wojtowicz, wicestarosta powiatu polkowickiego.
 
Dziękuję burmistrzowi Polkowic za konsekwentne wdrażanie założeń, które przyjęliśmy dwa lata temu, a które dziś funkcjonują jako strategia elektromobilności – zaznaczył wicestarosta polkowicki Jan Wojtowicz.
 
O zaletach nowych nabytków polkowickiego ZKM mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex, która sprowadziła do Polkowic dziewięć nowych „elektryków”.
 
Autobusy elektryczne są przyszłością transportu publicznego. Pozwalają pasażerom cieszyć się komfortową, cichą jazdą, a przede wszystkim czystszym powietrzem, natomiast samorządy korzystają z ich wysokiej niezawodności oraz niskich kosztów eksploatacji. Jestem przekonany, że to początek zmian, dzięki którym ekologiczna i przyjazna komunikacja w polskich miastach oraz miasteczkach stanie się normą, a nie wyjątkiem – powiedział Marcin Kucharski.
 
Dzięki zakupowi dziewięciu autobusów Yutong E10 Polkowice są dziś przykładem dla wielu innych miast w zakresie rozwoju zrównoważonego transportu publicznego. To efekt pracy wielu osób, przypomina burmistrz Polkowic.
 
Nie byłoby tych zakupów bez środków europejskich, bez środków z regionalnego programu operacyjnego, dlatego bardzo się cieszę z obecności na dzisiejszej uroczystości marszałków województwa dolnośląskiego. Nie byłoby tych zakupów także bez pracy urzędników gminnych oraz pracowników Zakładu Komunikacji Miejskiej, którym serdecznie za tę pracę dziękuję – powiedział burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
 
Dziewięć zeroemisyjnych autobusów Yutong E10 gmina Polkowice zakupiła za 18,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł samorząd przeznaczył ze swojego budżetu, a pozostałe 14,3 mln zł pochodzi ze śrosdków dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Umowa na zakup pojazdów została podpisana w połowie października 2020 r.
 
Każdy pojazd może zabrać 81 pasażerów i pokonać z nimi ponad 300 km na jednym ładowaniu. Dzięki tej inwestycji Polkowice stały jednym z liderów zrównoważonego transportu miejskiego w Polsce.
 
Autobus Yutong E10, zamówiony przez gminę Polkowice wyróżnia niska awaryjność i niskie koszty eksploatacji. Od dziś w Polkowicach operują pierwsze egzemplarze tego modelu w Polsce, ale na europejskim rynku znany jest on już od kilku lat. Te same pojazdy obsługują przewozy na wymagających rynkach Anglii (m.in. Londynie) oraz w Szkocji.
 
Źródło: Gmina Polkowice