Kolejne działania ekologiczne na Mazowszu ze wsparciem z UE

co2-3139225_1920.jpg

Redukcja emisji dwutlenku węgla, niższe koszty energii, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także poprawa estetyki budynków to główne cele działań z zakresu termomodernizacji. Pomagają w tym fundusze europejskie z programu regionalnego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków dostępnych w ramach konkursu i dzięki temu dofinansowanie uzyska 27 projektów z listy rezerwowej. Ich wsparcie wyniesie 39,4 mln zł. Mamy też dobrą wiadomość dla rowerzystów z podwarszawskich miejscowości. Blisko 19,4 mln zł z UE dla Gminy Michałowice pozwoli na budowę ponad 11 km ścieżek rowerowych.

 
Unia Europejska wspiera i promuje inicjatywy związane z ekologią i ochroną środowiska. Zmiana klimatu degraduje środowisko, negatywnie wpływa na życie obywateli, na gospodarkę i na przyszłość naszej planety. Dlatego Unia Europejska realizuje strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego – Europejski Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie przez Europę do 2050 r. neutralności klimatycznej.
 
Marszałek Adam Struzik zauważa, że realizując takie projekty inwestujemy w przyszłość. – Ten konkurs idealnie wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę proekologiczną i w realizowany przez nasz samorząd Program Ochrony Powietrza na Mazowszu. Jeśli chcemy żyć w przyjaznym środowisku i oddychać czystym powietrzem, musimy działać. Warto mieć na uwadze, że troska o nie zaczyna się w domu, dlatego od lat wspieramy projekty związane z termomodernizacją, wymianą pieców, instalacją kolektorów słonecznych czy budową ścieżek rowerowych. Wiemy bowiem, że to, czego dokonamy dziś na pewno z korzyścią odbije się na przyszłych pokoleniach.
 

Fundusze Europejskie pomagają chronić środowisko

 
Inwestycje w ekologię możliwe są między innymi dzięki wsparciu funduszy europejskich. W ramach ogłoszonych konkursów realizowanych jest ponad 150 projektów z zakresu termomodernizacji. Efekty wielu z nich są już widoczne, jak na przykład w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim czy w budynku Urzędu Gminy Wąsewo.
 

–  Tylko w ciągu ostatnich kilku lat europejskie wsparcie gospodarki niskoemisyjnej przekroczyło 1,5 mld zł z programu regionalnego dla Mazowsza. Dzięki temu realizowane są  zarówno projekty termomodernizacyjne, jak i inwestycje z zakresu ścieżek rowerowych, budowy parkingów „Parkuj i Jedź”, zakupu niskoemisyjnych autobusów, czy instalacje odnawialnych źródeł energii. Tylko na działania z zakresu termomodernizacji beneficjenci pozyskali już ponad 360 mln zł  – podkreśla Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych

 

27 nowych inwestycji termomodernizacyjnych

 
Lista dofinansowanych projektów w ramach konkursu zwiększyła się o 27 inwestycji,  co daje w sumie 36 projektów ze wsparciem w wysokości ponad 56 mln zł. Gmina Wierzbica wykorzysta przyznane fundusze na termomodernizację budynku przedszkola i żłobka, modernizacji doczeka się szpital w Płońsku, a także budynki użyteczności publicznej w Gminie Przasnysz. Kolejne projekty dotyczą termomodernizacji szkół podstawowych w Klembowie i Starym Kraszewie, Szkoły Podstawowej w miejscowości Młynarze oraz budynku Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.
 
Realizacja wszystkich inwestycji przyczyni się do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Efekty odczujemy wszyscy, bo tego typu inwestycje to nie tylko redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, to także oszczędności w budżetach samorządów, dzięki mniejszym kosztom utrzymania budynków i zużyciem energii.
 
Pełną listą rankingową dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-2-efektywnosc-energetyczna-typ-projektow-termomodernizacja-budynkow-uzytecznosci-publicznej-nr-rpma-04-02-00-ip-01-14-104-20/
 
Fot: Gerd Altmann z Pixabay