Budżet obywatelski a rozwój inicjatyw sportowych

BOISKO W „MAŁEJ OJCZYŹNIE”. KORZYŚCI Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Budżet obywatelski to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować o przyszłości swojej najbliższej okolicy. Projekty zgłaszane w ramach budżetu bardzo często dotyczą budowy obiektów sportowych. Dzięki temu w wielu miejscach w Polsce powstały obiekty, z których korzystają całe dzielnice, wsie, miasta i gminy.

 

Przykłady?

  • Nowe, wielofunkcyjne i całoroczne boisko powstało w miejscu starego na warszawskich Szczęśliwicach. Projekt złożony przez mieszkańców dzielnicy zakładał również zamontowanie kamer monitoringu, co przyczyniło się do bezpieczeństwa korzystających z obiektu – a tych dziś nie brakuje.
  • Codziennie z nowoczesnego boiska poliuretanowego korzystają także mieszkańcy krakowskiej Nowej Huty.
  • Z nowego obiektu cieszyć się będą także młodzi sportowcy z Radomia, gdzie w głosowaniu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego zwyciężył m.in. projekt przebudowy jednego z istniejących już boisk. Miasto już ogłosiło przetarg na budowę boiska i zagospodarowanie terenu wokół niego.
  • Wielofunkcyjne boisko „Na Wólce” do koszykówki, siatkówki, badmintona, tenisa, piłki ręcznej / mininożnej – ogrodzone i bezpieczne – taki projekt zgłosili do budżetu obywatelskiego mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Bielany. ZOBACZ >>>

Przykłady można by mnożyć. Powstają nie tylko boiska, ale także skateparki, rolkowiska, ścieżki rowerowe lub siłownie plenerowe czy oryginalne place zabaw. To miłe gdy mieszkaniec ma możliwość decydowania o rozwoju swojej gminy.

 

BUDŻET OBYWATELSKI KROK PO KROKU

 

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, to w pełni demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy danej miejscowości lub gminy współdecydują (wspólnie z władzami samorządowymi) o przeznaczeniu wydatków publicznych z budżetu gminy na dany rok. Warto podkreślić, że procedura jest uproszczona: wymaga jedynie zgłoszenia projektu na inwestycję i jej uzasadnienie. Pomysły, które przejdą wstępną weryfikację urzędu miasta lub gminy, są poddawane publicznemu głosowaniu. Projekty z największą liczbą głosów wpisywane są do uchwały budżetowej, a tym samym – uzyskują gwarancję realizacji. Trudno o bardziej realne narzędzie wpływu na swoje najbliższe sąsiedztwo – w końcu projekt może zgłosić absolutnie każdy mieszkaniec gminy lub miasta. O powodzeniu i ewentualnej realizacji pomysłu zdecyduje to, czy jest on atrakcyjny i rzeczywiście potrzebny dla mieszkańców.

 

CORAZ WIĘCEJ SPORTU W PROJEKTACH DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

 

Ostatnie lata funkcjonowania budżetu obywatelskiego pokazują, że oprócz terenów zielonych – parków, pasów zieleni, trawników, alejek z nowo nasadzonymi drzewami –  jednymi z najczęściej zgłaszanych projektów są te dotyczące dostępnej dla wszystkich infrastruktury sportowej. Analiza projektów, które zdobyły poparcie mieszkańców Warszawy czy Krakowa pokazuje wyraźnie: miejsca służące do aktywności sportowej są dziś bardzo potrzebne.

 

budżet obywatelski

 

I budżet obywatelski jest doskonałym narzędziem dla tych, którzy marzą o boisku sportowych w najbliższej okolicy. Wystarczy pomysł i jego uzasadnienie: resztą zajmą się fachowcy. Profesjonalne i doświadczone firmy budują boiska sportowe o wielu różnych nawierzchniach i wielu przeznaczeniach. Projekt może zatem dotyczyć zarówno zbudowania boiska „od zera”, jak i stworzenie nowej nawierzchni wyposażonej w odpowiedni sprzęt w miejscu starego boiska trawiastego, piaszczystego lub betonowego.

 

BOISKO W RAMACH BUDŻETU – RODZAJE I TECHNOLOGIE

 

Dzięki środkom zagwarantowanym w ramach budżetu obywatelskiego powstać może wielofunkcyjne boisko z modułowej powierzchni heksagonalnej, wykonane z polipropylenu, ale także popularne w Polsce boisko z poliuretanu czy sztucznej trawy. Wszystkie te technologie gwarantują nie tylko estetyczny i nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo (przykładowo: polipropylen doskonale amortyzuje upadki i zapobiega kontuzjom) i długotrwałość. Nowoczesne boiska nie wymagają mozolnej konserwacji, nie niszczą się pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych i wyposażone są w system odprowadzania wody. Konstruktorzy zapewniają również wykonanie regularnych przeglądów, potrzebnych przed rozpoczęciem sezonu.

 

W Szwajcarii mieszkańcy co tydzień w referendum głosują na projekty, których celem jest wygodniejsze i bezpieczniejsze życie. Być może do Szwajcarii mamy daleko, ale na wyciągnięcie ręki jest za to budżet obywatelski, dzięki któremu możemy decydować o przyszłości naszych „małych ojczyzn”.