W wielu miejscach w Polsce znaleźć można boiska, które aż wołają o remont. Szutrowe, asfaltowe lub betonowe nawierzchnie, które niszczeją pod wpływem deszczu i mrozu. Tę przestrzeń można jednak dużo lepiej wykorzystać. Istnieje wiele sposobów na rewitalizację boisk o przeróżnych rodzajach nawierzchni. Oto kilka z nich.
BOISKA ASFALTOWE I BETONOWE – JAK JE ODNOWIĆ?
Takie nawierzchnie są przede wszystkim niebezpieczne. Upadek na utwardzone podłoże grozi poważnymi urazami. Znane są historie boiskowych wypadków, których konsekwencją było zagrożenie zdrowia, a nawet życia sportowców.
Dlatego boiska asfaltowe i betonowe warto poddawać gruntownej rewitalizacji. Jednym z najlepszych sposobów jest zamontowanie na istniejącym już podłożu modułowej nawierzchni heksagonalnej. Co to takiego? Nawierzchnia, która składa się z płytek, które można układać niczym puzzle na istniejącym betonowym lub asfaltowym boisku.
Efekt? Wielofunkcyjna powierzchnia do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną – w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Możliwość doboru kolorystyki i staranne, estetyczne wykonanie. Nawierzchnia ta ma jeszcze jedną ważną właściwość: amortyzuje uderzenia, dlatego gra na takiej powierzchni jest w pełni bezpieczna.
REWITALIZACJA BOISKA Z POLIURETANU
Te popularne w Polsce boiska dość często ulegają różnych usterkom. Odbarwiają się, pękają, przecierają, w tworzących się z biegiem lat szczelinach mogą wyrastać rośliny, mech, mogą także zbierać się nieczystości. Boiska poliuretanowe mogą się także lekko odkształcać, a w utworzonych „dołkach” może zbierać się woda deszczowa.
Jest kilka sposobów na odnowienie takiego boiska. Podstawowy to oczywiście regularne czyszczenie. Kolejnymi etapami takiej rewitalizacji powinna być także naprawa pęknięć i ubytków, nałożenie warstwy sczepiającej oddzielone części boiska i pokrycie nawierzchni świeżym kolorem.
Inny sposób na sprawienie, że boisko będzie jak nowe, to nałożenie wspomnianej wyżej nawierzchni heksagonalnej. Warto podkreślić, że poliuretan wymaga regularnego czyszczenia i pozbywania się roślinności. Tymczasem polipropylen tak częstej i kosztownej konserwacji nie wymaga. Może służyć latami, a przez swoje właściwości – elastyczność, możliwość wymiany poszczególnych modułów – daje gwarancję solidności.
TRAWA NATURALNA – JAK REWITALIZOWAĆ?
W tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie napowietrzenie boiska (aeracja), ale też zwiększenie przepuszczalności wody. Wszystko po to, by dolne warstwy powierzchni były „zdrowe”, a trawa charakteryzowała się najwyższą jakością. Ważne jest wykonywane co najmniej raz w roku zasypywanie piaskiem i uzupełnianie ubytków, a także likwidowanie innej niż trawa roślinności i oczywiście regularne strzyżenie.
KONSERWACJA SZTUCZNEJ TRAWY – JAK JĄ WYKONAĆ?
Najważniejsze jest wydobycie i rozbrylenie wypełnienia granulatowego oraz wyprostowanie i oczyszczenie włókien syntetycznych. Zapewnia to odpowiednią sprężystość nawierzchni i odpowiednie odprowadzenie wody z płyty boiska.
Należy również starannie wyczyścić całą powierzchnię boiska za pomocą odpowiednich środków, uzupełnić braki występujące na długości boiskowych linii, odnaleźć ubytki w granulacie lub tworzywie, z którego wykonane jest boisko i starannie je uzupełnić.
Rewitalizacja boiska, jak widać nie jest tak trudna. Zwłaszcza, że zajmują się nią profesjonalne, doświadczone w tym firmy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
http://smartgmina.pl/2021/03/18/odwodnienie-boisk-pilkarskich/