Innowacyjne treningi metodą IMOPEKSIS.University

ODKRYJ PRZEZNACZENIE, CZYLI TRENERSKA METODA PRZYSZŁOŚCI

Innowacyjna metoda IMOPEKSIS łączy w sobie narzędzia pedagogiczne, psychologiczne i trenerskie. Trenerom pozwala uczyć przyszłych mistrzów, a młodym sportowcom rozwijać się w zdrowej, przyjaznej atmosferze.

 

Phil Jackson, legendarny amerykański trener koszykówki, zwykł mawiać:

 

„Pozwól każdemu zawodnikowi odkryć jego przeznaczenie”.

W tym zdaniu kryje się cała filozofia prowadzenia drużyny, w której główną zasadą jest dostrzeganie potrzeb, mocnych stron i słabości każdego zawodnika. Efekt? Drużyny prowadzone przez Phila Jacksona zdobywały mistrzostwa NBA i międzynarodowe laury.

 

Zawodnik jako podmiot, nie przedmiot – to główna zasada metody IMOPEKSIS, opracowanej i popularyzowanej przez śp. prof. Tadeusza Hucińskiego, pedagoga, psychologa sportu i trenera klasy mistrzowskiej w koszykówce. Metoda nie zawęża się tylko do kwestii czysto sportowych. To szeroki, całościowy system narzędzi pozwalających kształtować psychikę i społeczną postawę młodego człowieka w całej jego złożoności. To metoda przyszłości.

 

PO PIERWSZE: OBSERWUJ

Z analizy śp. prof. Hucińskiego dowiadujemy się, jak bardzo istotną rolę odgrywają w procesie kształtowania człowieka wczesne lata w szkole. To w tym czasie decyduje się, czy dziecko swoje pasje przekuje w sposób na całe życie, czy ją porzuci. Będzie czerpać z nich radość czy stres? Według śp. prof. Hucińskiego tylko systemowy, całościowy, a więc łączący najważniejsze elementy proces psychopedagogiczny ma realny wpływ na oddziaływanie w stosunku do siebie, partnera, grupy rówieśników, klasy, zespołu sportowego.

 

Proces ten powinien odbywać się w klasach 1-3 a nawet w Przedszkolach dla dzieci w wieku 5-6 lat.

 

„Celem szkoły już dawno przestało być tylko dostarczanie wiedzy, jej zadaniem jest dziś przede wszystkim oddziaływanie mające charakter wspomagający rozwój psychospołeczny uczniów. Składowe tego procesu to rozwój emocjonalny, rozwój moralny oraz rozwój indywidualnego potencjału młodego człowieka”

pisał śp. prof. Tadeusz Huciński.

PO DRUGIE: SŁUCHAJ

Najpierw trzeba ten potencjał dostrzec. Otworzyć się na to, czego oczekuje, o czym marzy i czego chce spróbować młody człowiek. Niezwykle istotną rolę w tym procesie odgrywają oczywiście rodzice. Ale nie tylko.

 

„Każdy pedagog powinien znać taką zasadę: jeżeli nauczyciel podchodzi do ucznia i zaczyna mówić, uczeń słucha tylko w 30%, jeśli uczeń podchodzi do nauczyciela i zaczyna pytać, wówczas słucha nauczyciela w 80%”

zauważał śp. prof. Huciński.

 

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa „Pana od wuefu”, który zamiast zachęcać i dopingować, krzyczał i strofował. Dobry trener – głosi metoda IMOPEKSIS – to ten, który do ćwiczeń mobilizuje, tłumaczy ich zasadność, a kiedy młody sportowiec nie potrafi ich wykonać, cierpliwie pokazuje, co warto poprawić. To ten, który własne ego i własne emocje trzyma na wodzy, a najlepiej: chowa do kieszeni.

 

Warto pamiętać, że przede wszystkim to młodzi ludzie, ze swoimi problemami, lękami i marzeniami. Ludzie, których kształtuje nie tylko boisko, ale także dom, podwórku, szkolny korytarz. Dostrzeżenie, jak odnajdują się w codziennym życiu pozwoli lepiej zrozumieć ich rolę na boisku, pod koszem, w trudnej, stresującej rozgrywce.

 

imopeksis

PO TRZECIE: TRENUJ

Metodologię IMOPEKSIS śp. prof. Tadeusza Hucińskiego rozwija wraz z zespołem Trenerów Tomasz Wilczewski w ramach działalności Fundacji IMOPEKSIS, której jest Prezesem. Fundacja prowadzi warsztaty i szkolenia z różnych dyscyplin sportowych, ale także wielu innych dziedzin życia. Organizuje sportowe campy, podczas których młodzi ludzie spędzają czas trenując i rozwijając sferę społeczną i psychologiczną. Fundacja kieruje swoją ofertę także do nauczycieli i trenerów, którzy chcą poszerzać i rozwijać swoje kompetencje. Aktualnie letnie IMOPEKSIS Basketball Summer Camp zgromadziły już 150 uczestników! To pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszy się ta metodologia trenerska.

 

Stworzyła autorski program SPEEDSport Academy, czyli program rozwoju sportowego w połączeniu z rozwojem psychologicznym dziecka. W ramach programu w całej Polsce powstają oddziały SPEEDSport Academy szkolące w różnych dyscyplinach sportu. Każda Akademia pracuje systemowo wykorzystując plan rozwoju umiejętności sportowych IMOPEKSIS w połączeniu z rozwojem psychospołecznym młodego sportowca. Dzięki temu każdy uczestnik jest szkolony według jednego modelu. Tym, co wyróżnia Akademie spośród innych, to przede wszystkim indywidualne podejście do pracy treningowej, mentalnej i psychologicznej.

 

„Kluczem do sukcesu jest współodczuwanie”

mawiał Phil Jackson.

 

Metoda IMOPEKSIS uczy empatii wobec tych, których przyszłość zależy od trenera, nauczyciela, szkoleniowca. Nauczmy się słuchać, a nauczymy się, jak wygrywać.

 

Przeczytaj także: PROGRAM SPORTOWE WAKACJE PLUS