Dolnośląscy samorządowcy z wizytą w ZKlastrze

Zklaster001.jpg

Dnia 23 kwietnia w Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej odbyło się spotkanie robocze reprezentantów klastra z dolnośląskimi samorządowcami. Na zebranie przybył marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

 

Na spotkaniu organizowanym przez Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej oprócz marszałka Cezarego Przybylskiego obecni byli też wicestarosta powiatu zgorzeleckiego Mirosław Fiedorowicz, zastępca burmistrza miasta Zgorzelec Radosław Baranowski i przewodnicząca rady powiatu zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska. Oraz, rzecz jasna, przedstawiciele Zklastra – prezes Albert Gryszczuk i Agnieszka Spirydowicz, koordynator zgorzeleckiego klastra.

 

Albert Gryszczuk przedstawił zgromadzonym osiągnięcia i plany Zklastra. Wśród sukcesów Gryszczuk wymienił, między innymi, największą w Polsce farmę fotowoltaiczną zlokalizowaną na terenie gminy Bogatynia, należący do klastra start-upy: E-Power Control, prowadzący działalność w zakresie technologii magazynowania energii i wytwarzania dużych mocy obliczeniowych oraz Innovation AG, spółkę, która stworzyła pierwszy w Polsce terenowy pojazd elektryczny Sokół 4×4 skonstruowany na zasadzie ekokonwersji. W ramach Zgorzeleckiego Hubu Innowacji spółka Innovation AG stworzyła też kolejne, w pełni elektryczne, auto zadaniowe, które napędzane jest energią z OZE i służy do zadań serwisowych na farmie fotowoltaicznej.

Przedstawiciele zgorzeleckiego klastra przedstawili też plany na przyszłość. Tutaj niewątpliwym priorytetem jest transformacja energetyczna. Koordynator ZKlastra, czyli Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu, stworzyli wraz Krajową Izbą Klastrów Energii, Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Sustainable Energy Solutions strategię transformacji energetycznej regionu, powołany został też Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego.

Wszyscy uczestnicy spotkania doszli do konsensusu, że sprawiedliwa transformacja Regionu Turoszowskiego to kluczowe wyzwanie na przyszłość. Marszałek Cezary Przybylski wyraził też poparcie dla działań transformacyjnych w regionie.

 

Przypomnijmy, że pod koniec marca samorząd województwa przekazał do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej robocze wersje terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji. To ważny dokument, dzięki któremu na Dolny Śląsk trafi, w nadchodzącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, aż 556 milionów euro.