Lodowisko w boisko – efektywny sposób na zagospodarowanie obiektu sportowego

ZIMĄ ŁYŻWY, LATEM PIŁKA

Lodowisko w okresie letnim nie musi być „martwym” obiektem. Dzięki modułom z polipropylenu na kilka miesięcy może stać się boiskiem do niemal każdej dyscypliny sportu.

W zdrowym ciele zdrowy duch – brzmi jedno z najbardziej popularnych „ludowych” porzekadeł. W okresie pandemii Polacy przekonali się, jak bardzo jest ono prawdziwe. Co jakiś czas zamykane są siłownie, baseny, a momentami także lasy czy orliki. Wiele osób poszukuje alternatywnych form uprawiania sportu. Miłośnicy aktywności fizycznej już układają plany treningowe na czasy po pandemii. To wtedy możliwy będzie powrót do najbardziej popularnych sportów.

 

Jak Polacy uprawiają sport?

Jak wskazują badania, liczba aktywnych fizycznie regularnie rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w okresach, w których nie obowiązywały ograniczenia związane z pandemią COVID-19, w aktywności fizycznej uczestniczyło około 47 proc. ludności (w 2008 r. odsetek wynosił 37,5%, a w 2016 r. – 46,4%). Miejsca, w których najczęściej uprawiano sport i rekreację ruchową to tereny poza infrastrukturą sportową (np. park, las), obiekty sportowe, a także kluby fitness i siłownie. W 2020 r. było w sumie około 3,9 tys. obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

 

Drugie, najbardziej popularne wśród Polaków miejsca uprawiania sportu, to boiska. Te na świeżym powietrzu oraz kryte sale gimnastyczne i hale sportowe. Nic dziwnego, że w kraju pochodzenia najlepszego piłkarza na świecie Roberta Lewandowskiego, dominującą dyscypliną uprawianą amatorsko jest piłka nożna. Coraz bardziej popularna wśród młodzieży jest również koszykówka, z chęcią uprawiamy również siatkówkę. Na fali sukcesów Igi Świątek rośnie również zainteresowanie tenisem.

 

Najpopularniejszym sportem zimowym jest w Polsce łyżwiarstwo. Jak wynika z badania PGE Energia Ciepła i Kantar Polska, łyżwiarstwa raz w tygodniu w okresach zimowych próbuje aż 87 proc. Spore znaczenie ma tu jakość i dostępność infrastruktury. Aż 91 proc. mieszkańców dużych miast wie gdzie w ich okolicy można jeździć na łyżwach, 64 proc. ma w pobliżu miejsca zamieszkania lodowiska kryte, a 55 proc. odkryte.

 

Lodowisko w boisko – rozwiązanie na miarę czasów

Warto jednak podkreślić, że 61 proc. respondentów uważa, iż w polskich miastach brakuje lodowisk. Eksperci od sportu juniorskiego wskazują, że dla młodych sportowców brakuje także profesjonalnych boisk treningowych. W niektórych miastach istnieją całe dzielnice pozbawione certyfikowanej, bezpiecznej dla zdrowia nawierzchni. Dzięki nowoczesnej technologii w budowie obiektów sportowych można ten problem rozwiązać, a obie aktywności – zimową i letnią – połączyć. Według różnych szacunków, w sezonie zimowym trwającym trzy miesiące, lodowisko jest odwiedzane 30 tys. razy, ale w lecie się marnuje. Nieużywana, a przy tym wymagająca utrzymania i konserwacji przestrzeń traci swój cenny potencjał. To z myślą o jego pełnym wykorzystaniu stworzono sposób, w jaki lodowisko zmienić można w letnie boisko.

 

Założenie jest proste: po okresie zimowym tafla lodowiska znika, a zastępuje ją modułowa nawierzchnia hexagonalna. Taka nawierzchnia na lodowisko powstaje z elementów, które łączyć można niczym puzzle. Elementy wykonane są z polipropylenu, czyli materiału, z którego powstają m.in. siedziska na stadionach czy nakrętki do butelek.

 

lodowisko w boisko

 

Technologia zmieniająca lodowisko w boisko

Polipropylen ma wiele właściwości, ale najważniejszą jest bezpieczeństwo. Jest giętki i sprężysty, przez co amortyzuje upadki, „pochłaniając” moc uderzenia. Nawet intensywne korzystanie z tego typu nawierzchni nie wpływa na pogorszenie zdrowa, bo giętkość polipropylenu sprawia, że stawy i kości nie są nadmiernie obciążone.

 

Moduły, choć układane i łączone jak „układanka”, razem tworzą monolityczny, płaski i równy układ. Tego typu nawierzchnia ogranicza możliwość potknięcia się, zawadzenia nogą o wystający element, a przez to wystąpienie kontuzji. Oprócz tego, dużo łatwiejsza i tańsza jest jej konserwacja. Aby pozbyć się zanieczyszczeń spod nawierzchni, wystarczy elementy podnieść. Jeśli boisko-lodowisko znajduje się pod gołym niebem, świetnie „radzi sobie” z deszczem czy śniegiem, pochłaniając jego nadmiar na bieżąco dzięki specjalnej technologii.

 

Technologia pozwalająca na zamianę lodowiska w boisko to nie tylko znaczne oszczędności na konserwacji, ale także wymierny zysk. Obiekt sportowy może być używany bez przerwy przez cały rok. Tego typu obiekty powstały dotąd m.in. w Warszawie, Krakowie, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu, Pile, Mikołowie czy Jastrzębiu-Zdrój.

 

Sprawdź także: Innowacyjny sposób na odwodnienie boisk piłkarskich