Odwodnienie boisk piłkarskich – koniec problemów z wodą na boiskach ze sztucznej trawy

Odwodnienie boisk piłkarskich to częsty problem. Szczególnie na boiskach pokrytych sztuczną trawą, która jest najczęściej stosowaną nawierzchnią na boiska piłkarskie. Sprawdza się doskonale, pod warunkiem zapewnienia właściwego odpływu wody z nawierzchni. Niestety często sztuczna trawa kładziona jest na nieprzepuszczalnej, betonowej lub asfaltowej nawierzchni i wtedy pojawia się problem. Woda opadowa nie może swobodnie odpływać, boisko po opadach deszczu nie nadaje się do używania, a trawa i finalnie boisko szybciej ulega zniszczeniu. Na rynku pojawiło się jednak innowacyjne rozwiązanie tego problemu – drenaż hexagonalny SPEEDsport Hexa Drain. Przedstawiamy szczegóły.

Sytuacje problemowe

 

Kładąc sztuczną trawę na nieprzepuszczalnych asfaltowych, betonowych lub poliuretanowych boiskach możemy wyróżnić przykładowe dwie sytuacje problemowe:

 

  • Brak spadków – po deszczu na boisku mogą tworzyć się zastoiska wodne, które zimą dodatkowo zamarzają. Uniemożliwia to korzystanie z boiska, a dodatkowo niszczy nawierzchnię ze sztucznej trawy.
  • Brak odwodnienia – boiska ze sztucznej trawy, by właściwie się układały muszą zostać dociążone specjalnym piaskiem i gumowym granulatem. Brak właściwego odwodnienia pod tak przygotowaną nawierzchnią sprawia iż warstwy dociążające mogą się zbrylać, wypłukiwać i przestają spełniać swoje funkcje.

odwodnienie boisk piłkarskich

Ażurowy drenaż może być stosowany na nowe boiska, ale także już istniejące. Sytuacja idealna, to taka gdy mamy odpowiednie spadki i możemy dodać odwodnienie liniowe lub zrobić punktowe.

Nawierzchnia układana jest pod sztuczną trawą. Stanowi dodatkowy element amortyzujący. SPEEDsport Hexa Drain powstaje jako produkt z recyklingu nawierzchni sportowej SPEEDsport Hexa Power Out.

 

Odwodnienie boisk piłkarskich może przestać być kłoptem.

 

Etapy montażu SPEEDsport Hexa Drain

 

Przykładowo mamy gotowe boisko poliuretanowe, które chcemy pokryć sztuczną trawą. Jeśli mamy odpowiednie spadki, na obrzeżach boiska wykonujemy odwodnienie liniowe. Na nawierzchnię z poliuretanu kładziemy drenaż hexagonalny, a na niego sztuczną trawę, którą następnie dociążamy piaskiem i granulatem.

 

Inna sytuacja. Mamy gotowe boisko asfaltowe bez spadków. Wykonujemy na nim odwodnienia punktowe, nawiercając w asfalcie otwory o minimalnej średnicy 30 mm. Na tak przygotowanej nawierzchni układamy warstwę drenażu, a następnie sztuczną trawę z odpowiednim dociążeniem.

 

Właściwości drenażu

 

odwodnienie boisk piłkarskich

Drenaż SPEEDsport Hexa Drain może być stosowany na boiska z odwodnieniem liniowym, ale istnieje także możliwość wykonania punktowych odwodnień grawitacyjnych na boiskach bez żadnego odwodnienia. Ułożony na nich drenaż hexagonalny zabezpieczy je przed zapchaniem i umożliwi swobodny odpływ wody.

 

Jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, sprawdzające się w wielu sytuacjach i niwelujące najczęstsze problemy z wodą na boiskach piłkarskich. Warto się nim zainteresować, by obiekt, który jest pod naszą opieką był zdatny do użytkowania przez cały rok, by spełniał oczekiwania użytkowników i służył im długo w dobrej formie. Taka inwestycja obniża koszty późniejszej konserwacji obiektu, a także przedłuża funkcjonowanie nawierzchni boiska oraz żywotność sztucznej trawy. Właściwe odprowadzenie wody sprawia, że nie zużywa i nie niszczy się tak szybko, jak w przypadku kompletnego braku odwodnienia.

 

Za zgodę na udostępnienie zdjęć dziękujemy firmie SPEEDsport

Zobacz inne artykuły w kategorii SPORT