Firma Northvolt wybuduje w Polsce fabrykę magazynów energii

magazyn-energi.jpg

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 milionów dolarów w budowę fabryki stacjonarnych magazynów energii. Fabryka o powierzchni 50000 mkw. powstanie w Gdańsku. Jej budowa podzielona będzie na dwa etapy. Początkowo produkcja wyniesie 5 GWh i powinna rozpocząć się już w 2022 roku. Potencjalna przyszła moc ma wynosić 12 GWh.

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów akumulatorowych. Firma została założona jako SGF Energy w 2015 r. przez Petera Carlssona (obecnie dyrektora generalnego), który był wcześniej dyrektorem Tesla Motors. W 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt. Firma stawia sobie za cel zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w akumulatory do pojazdów elektrycznych i ułatwienie europejskiej gospodarce przejście do dekarbonizacji.

– Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej. Równie istotna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw z rozwiązaniami funkcjonującymi w świecie rzeczywistym. To właśnie dostarczać będzie nowa fabryka -– zaawansowane, zrównoważone systemy magazynowania, które będą wspierać transformację systemu elektroenergetycznego Europy i jej przemysłu- powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.

Szwedzka Inwestycja ułatwi zwiększenie zdolności produkcyjnej modułów i systemów akumulatorowych w celu realizacji kontraktów, które Northvolt zawarł z klientami poszukującymi długoterminowych umów na dostawy dużych ilości kompletnych rozwiązań systemowych akumulatorów na rynkach sieciowych i przemysłowych.

Dostarczając te rozwiązania bateryjne, Northvolt zapewni rozwiązania techniczne niezbędne do zakończenia uzależnienia przemysłowego od paliw kopalnych i odblokowania wykorzystywania rosnących ilości energii odnawialnej w całym społeczeństwie.

Projekt odzwierciedla ambicje Northvolt, aby stać się światowym liderem w opracowywaniu i dostarczaniu najwyższej jakości, zrównoważonych rozwiązań akumulatorowych na rynek europejski i opiera się na uruchomieniu przez firmę zakładu uprzemysłowienia systemów akumulatorowych w Gdańsku w 2019 roku.

Budowa nowej fabryki już się rozpoczęła. Początkowa faza projektu zakłada roczną produkcję 5 GWh modułów. W drugiej fazie projektu fabryka zostanie rozbudowana do łącznej mocy 12 GWh. Dzięki nowemu centrum badawczo-rozwojowemu, które powstanie w związku z rozbudową fabryki, region zyska 500 nowych miejsc pracy.

– Northvolt jest obecny w Polsce od trzech lat i jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu, jak i poziomu inżynierów oraz personelu produkcyjnego, z którymi jesteśmy zaangażowani w nasze działania. (…) powiedział Emad Zand, prezes Battery Systems, Northvolt.

Fabryka otrzyma dostawy ogniw litowo-jonowych z gigafabryki Northvolt Ett, zlokalizowanej w Skellefteå w Szwecji. Nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną, w tym wytwarzaną na miejscu. Szwedzka fabryka Northvolt Ett w Skellefteå specjalizuje się w produkcji baterii mających znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych i stacjonarnych magazynach energii. W zakładzie mają docelowo powstawać baterie o łącznej pojemności 40 GWh rocznie.