Pierwsze elektryczne pogotowie energetyczne

WhatsApp-Image-2020-12-26-at-17.41.07_ok.jpg

W ramach Zgorzeleckiego Hubu Innowacji, spółka Innovation AG stworzyła kolejne, w pełni elektryczne, auto zadaniowe. Tym razem inżynierowie ze Zgorzelca, skonstruowali pierwszy w Polsce elektryczny pojazd dla strategicznej branży energetycznej. Warto przypomnieć, że Innovation AG, to spółka, która specjalizuje się w technologiach związanych z elektromobilnością i z powodzeniem wdraża kolejne projekty. Po samochodach zadaniowych, które znakomicie sprawdzały się w kopalniach i terenach leśnych oraz autach dostawczych (e-vanach), realizowanych na zlecenie InPostu, stworzono pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne. Innovation AG to spółka, która w ciągu ostatnich dwóch lat udowodniła, że idea pojazdów elektrycznych produkowanych w Polsce może sprawdzić się w warunkach rynkowych. Jej specjalnością jest ekokonwersja aut, dedykowanych do konkretnych branż, pod specyficzne zapotrzebowanie. Nie są one produktem dla każdego „Kowalskiego”, ale są dobrze spozycjonowane dla konkretnych rynkowych nisz.

 
Nowy samochód już jeździ w ramach ZKlaster Serwis i jego zadaniem jest serwis oraz monitoring instalacji energetycznych. Zbudowany na platformie Land Rovera Defendera 130 pojazd, z napędem 4×4, o zasięgu około 250km, bez problemu przemieszcza się w trudnym terenie ułatwiając konserwację instalacji energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem OZE.
 

Auto, którego baterie można naładować z każdego źródła prądu, także z systemu fotowoltaicznego, z powodzeniem zastępuje auta spalinowe, znacząco obniżając koszty eksploatacyjne. Jednocześnie może on pełnić rolę mobilnego magazynu energii, wszędzie tam gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł zasilania. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla służb ratowniczych np. podczas katastrof oraz straży pożarnej, podczas nocnych akcji gaśniczych. Już niedługo, zeroemisyjny, terenowy samochód zadaniowy, będzie doposażony m.in. w myjki elektryczne do mycia paneli fotowoltaicznych oraz system filtrowania i odzyskiwania wody, umożliwiający jej ponowne wykorzystanie. Nad tym rozwiązaniem trwają zaawansowane prace, przy udziale finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

Mobilny serwis farm fotowoltaicznych i sieci energetycznej – Innovation AG odpowiada na zapotrzebowanie dużego rynku

– Pomysł na stworzenie pojazdu zadaniowego, którego podstawowym celem jest serwis i usuwanie awarii urządzeń energetycznych, powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, z myślą o inwestycjach fotowoltaicznych, w promieniu 100 kilometrów od Zgorzelca. Pod tym względem nasz region bardzo dynamicznie się rozwija i z pewnością potencjał pojazdu będzie często wykorzystywany. Nie wykluczamy również pomocy, jeżeli zajdzie potrzeba usuwania awarii sieci energetycznej, lub urządzeń należących np. do PGEmówi Łukasz Kurz, dyrektor operacyjny Innovation AG.
 

 
Wielozadaniowość, możliwość przystosowania wyposażenia do potrzeb użytkowników oraz niskie, w porównaniu z autami spalinowymi, koszty użytkowania powodują, że stworzony przez Innovation AG terenowy samochód elektryczny, jest atrakcyjną propozycją nie tylko dla firm specjalizujących się w konserwacji sieci energetycznej i paneli fotowoltaicznych, ale też dla Państwowej Straży Pożarnej, w tym jako lekki samochód gaśniczy. Znajduje on już swoje zastosowanie dla kopalń, służby leśnej oraz policji, straży miejskiej i straży granicznej, których obszar codziennego działania jest stosunkowo niewielki. Dedykowany do pracy w najtrudniejszych warunkach terenowych pojazd może, na jednym ładowaniu, pokonać dystans około 250 km, co jest w zupełności wystarczającym zasięgiem dla wspomnianych grup odbiorców.
 

 
ZKlaster Serwis to start-up, który rozpoczął działalność zaledwie 10 miesięcy temu. Głównym założeniem przedsięwzięcia było opracowanie koncepcji, a następnie stworzenie napędzanego energią eklektyczną, zeroemisyjnego pojazdu mogącego pełnić rolę pogotowia energetycznego. W projekcie bierze udział kilkunastoosobowy zespół specjalistów z różnych dziedzin. Ich doświadczenie i wysokie kwalifikacje potwierdza sukces pierwszego polskiego w pełni elektrycznego pojazdu, stworzonego metodą ekokonwersji, znanego pod nazwą Sokół 4×4. Pojazd ten był z powodzeniem testowany m.in. w trudnych warunkach terenowych Tatrzańskiego Parku Narodowego, oraz w Kopalni Węgla Brunatnego PGE w Turowie i odkrywce „Szczerców” KWB Bełchatów w Bełchatowie.
 

 
Pojazdy elektryczne napędzane energią z OZE mogą odgrywać ważną rolę w procesie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza. Ze względu na bardzo szerokie możliwości ich przystosowania do wymogów odbiorcy, znajdą zapewne zastosowanie w pracy wielu służb.
 
Aleksandra Olczyk