OZE powstaną w Ulanowie

ulanow1.jpg

Miasto i Gmina Ulanów (woj. podkarpackie) uzyskało dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie szkodliwej, tzw. niskiej emisji. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych to 2 167,17 tony ekwiwalentu CO2. Planowany czas zakończenia realizacji projektu to lipiec 2022 r.

Wartość inwestycji to prawie 10 mln złotych, z czego aż 7,5 mln złotych stanowi dotacja z funduszy unijnych. Projekt obejmie 745 gospodarstw domowych, w których wykonane zostaną instalacje OZE. Inwestycja, dzięki której zmniejszy się zjawisko ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców ma być realizowana przez Miasto i Gmina Ulanów w pierwszym półroczu 2022 r. Po jej zakończeniu produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie – 1 665,29 MWht na rok, zaś produkcja energii elektrycznej wyniesie – 1 456,80 MWhe.

– Bardzo się cieszymy, że środki z UE docierają do mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory to raczej samorządy były beneficjentami, przedsiębiorcy, różnego rodzaju organizacje, a dzisiaj bezpośrednio te środki możemy kierować do obywatela – mówił 23 listopada br, podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl.

– Zarówno mieszkańcy jak i instytucje będą wykorzystywać energię słoneczną, co oznacza czyste środowisko, czyste powietrze i brak smogu, który jest zmorą początku XXI wieku. Zatem gmina Ulanów ma szansę być znana nie tylko ze swoich walorów turystycznych, flisactwa, ale będzie także znana z dobrej jakości życia mieszkańców – podkreślała wicemarszałek Ewa Draus.

Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 459 domach. Ich moc będzie zróżnicowana w zależności od potrzeb poszczególnych gospodarstw i będzie wynosiłą 2,16 kW, 2,97 kW lub 4,05 kW. Kolejnych 275 domów wzbogaci się o kolektory słoneczne z zasobnikiem solarnym na 200 lub 300 litrów. Instalacje montowane będą na dachach domów, elewacjach, na budynkach gospodarczych, ale także na gruncie. W 11 domach zostaną wymienione kotły węglowe na bardziej ekologiczne piece na biomasę o mocy 20 kW wykorzystujące jako główny opał pelet drzewny.

– Ulanów jest gminą turystyczną i na pewno ten wniosek przyczyni się do tego, że to powietrze i klimat zbliżony do nadmorskiego jeszcze bardziej się oczyści i będzie to z korzyścią dla naszych mieszkańców i dla gości przyjeżdżających do Ulanowa – podkreślał Stanisław Garbacz, burmistrz Ulanowa.

Obecny przy podpisywaniu umowy Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zwrócił uwagę na ekonomiczne i ekologiczne aspekty tej ważnej dla gminy Ulanów inwestycji.

– To będzie miało korzystny wpływ na środowisko, na portfele, ale przede wszystkim na ekologie wszystkich tych mieszkańców, którzy z tego projektu będą korzystać. Dziękuję panu marszałkowi, że tak dużo środków przeznaczył na OZE. Ta pula została jeszcze poszerzona dzięki czemu Ulanów został włączony do tego projektu. To ważne, abyśmy wykazywali dbałość o środowisko – podkreślał minister Rafał Weber.

(opr.)