Nowoczesna infrastruktura sportowa sprzyja integracji lokalnych społeczności

przsnysz6_ok-1.jpg

Przez długi czas mieszkańcy osiedla Wojskowego w Przasnyszu mogli jedynie pomarzyć o obiekcie sportowym na miarę XXI wieku. Sytuacje uległa diametralnej zmianie, kiedy burmistrz Łukasz Chrostowski, podjął decyzję o wprowadzaniu zmian do budżetu i realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy ul. Wojskowej w Przasnyszu”. Mimo początkowych wątpliwości, decyzja o budowie nowego obiektu zapadła jednogłośnie.

Zaspokajanie potrzeb lokalnych społeczności , w tym także możliwości korzystania z terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, należy do obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. Przasnyski samorząd doskonale zdaje sobie z tego sprawę inwestując w nowoczesną infrastrukturę sportowo – rekreacyjną.

Na budowę boiska przy ulicy Wojskowej (wraz jego oświetleniem, ogrodzeniem i wyposażeniem w bramki piłkarskie i kosze) władze Przasnysza przeznaczyły kwotę 440.000 złotych z czego 95.000 złotych stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu mieszkańcy osiedla zyskali nowoczesny, bezpieczny i w pełni wyposażony obiekt do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz mini piłkę nożną.Boisko o wymiarach 24×44 m, pokrywa cechująca się doskonałą amortyzacją wstrząsów nawierzchnia sportowa z wielofunkcyjnej trawy syntetycznej trzeciej generacji, umożliwia bezpieczne uprawianie sportu zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych użytkowników obiektu. Dla przasnyskiego samorządu dodatkową zaletę stanowi odporność tego typu nawierzchni na znaczne amplitudy temperatur oraz mróz i upały. Umieszczony pod płytą boiska drenaż zapewnia skuteczne odprowadzenie wód opadowych i szybkie osuszenie płyty boiska. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom nie będzie konieczności przeprowadzania częstych renowacji.

Boisko wielofunkcyjne przy ul. Wojskowej powstało w zawrotnym tempie niespełna miesiąca.

– Mamy wieloletnie doświadczenie w budowie i renowacji obiektów sportowych. Choć istotnie termin był bardzo krótki, to wywiązaliśmy się w 100% z powierzonego nam zadania – mówi Andrzej Rostkowski, prezes firmy SPEED Invest, która była wykonawcą boiska wielofunkcyjnego w Przasnyszu.

Aktywny wypoczynek, zwłaszcza uprawianie sportu, wywiera znaczący wpływ, nie tylko na zdrowie człowieka, ale także na budowanie i integrację lokalnych wspólnot, zarówno na poziomie pojedynczych osiedli czy gmin, jak i większych jednostek samorządu terytorialnego. Jak możemy zaobserwować na przykładzie Przasnysza, inwestycja w obiekty sportowe cieszy się zawsze dużym poparciem mieszkańców. Jeszcze przed zakończeniem budowy w mediach społecznościach można było przeczytać wiele ciepłych słów pod adresem władz miasta.