Wielkie święto elektro mobilności

DDC_3347-1-blog-limit-789L180_oksl.jpg

20 września podwarszawskie Ząbki stały się prawdziwą Mekką fanów przyjaznej dla środowiska naturalnego motoryzacji. Konstruktorzy, dealerzy samochodów elektrycznych i hybrydowych, producenci i importerzy akcesoriów i części samochodowych oraz rzesze miłośników ekologicznych pojazdów spotkali się w Parku Szuberta na IV Zlocie Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych oraz lot aut zabytkowych i po konwersji ReinCARnacja. Prowadzone przez Włodzimierza Zientarskigo i Dominikę Sygiet wydarzenie, po raz kolejny okazało się prawdziwym świętem miłośników czterech kółek i wielkim sukcesem organizatorów.

Punktualnie o godzinie 12:00 uczestników wydarzenia powitali Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ekozlot.
– Cieszę się, że Ząbki po raz kolejny mogą gościć sympatyków elektro- mobilności. IV Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych oraz Zlot aut zabytkowych i po konwersji ReinCARnacja, to ważne wydarzenia promujące rozwój ekologicznych, bez emisyjnych pojazdów.– powiedziała Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek.
Organizatorzy zlotu – Stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności, Burmistrz Miasta Ząbki, Starostwo Powiatu Wołomińskiego, firma CortoLift Windy i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach zadbali o to, aby nikt z uczestników eventu, nie narzekał na brak atrakcji. Wśród młodzieży i dorosłych uczestników największym zainteresowaniem cieszyły jazdy testowe samochodami elektrycznymi takich marek jak: Nissan, BMW, Ford, Tesla oraz elektryczną rikszą , prezentacje samochodów po konwersji oraz stoiska wystawców m.in. Nivette (dealer samochodów Nissan i Mazda), Tesla dla Ciebie, PSPA i GO+Eauto Wypożycz teslę PL. Do dyspozycji najmłodszych były m.in. mini wypożyczalnia samochodzików elektrycznych i dmuchańce. Dzieci mogły także pomalować farbami stare samochody oraz wziąć udział w licznych konkursach.
– Ta przepiękna impreza doskonale odzwierciedla zainteresowanie samochodami elektrycznymi i pokazuje, że takich właśnie pojazdów potrzebujemy, także ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Będziemy z pewności ą popularyzować ideę elektro-mobilności, myślę, że z roku na rok samochody z napędem elektrycznym będą coraz tańsze i dostępne dla większego grona użytkowników. – powiedział Sławomir Pisarczyk, radny powiatu wołomińskiego.
Zgodnie z tradycją odbyły się też rajdy samochodowe. W pierwszym wzięły udział samochody elektryczne i spalinowe, w drugim samochody zabytkowe i zabytkowe po konwersji. Każdy z rajdów odbywał się w dwóch konkurencjach. W pierwszej z nich samochody elektryczne ścigały się na odcinku czasowym, w drugiej pojazdy elektryczne w wyścigu na 1/4 mili rywalizowały z autami spalinowymi. Tę ostatnią konkurencję zakończyła uroczysta parada, na czele której jechała elektryczna ryksza z burmistrz Małgorzatą Zyśk i Włodzimierzem Zientarskim. W trakcie Zlotu wybrano także najstarszy samochód uczestniczący w evencie oraz najładniejszy samochód czwartego Ekozlotu.
– Takie przedsięwzięcia, jak czwarty już Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych, a w tym roku także zabytkowych są niezwykle ważne, ponieważ elektro-mobilność to nasza przyszłość. Wczoraj podczas odbywającej się w Ząbkach konferencji powołany został zarząd twórczy Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności – instytucji, która z pewnością przyczyni się do rozwoju tego sektora. – powiedziała dziennikarka Dominika Sygiet.
Nie zabrakło też konkursów z cennymi nagrodami m.in. w postaci roweru elektrycznego ufundowanego przez firmę ”ForEko” oraz wywiadów prowadzonych na scenie przez Włodzimierza Zientarskiego. Jego rozmówcami byli m.in. przedstawiciele takich firm, jak GO+Eauto, Nivette sp z o.o dealer marki Nissan, Tesla, Cargo Green, a także Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, który przedstawił nowy projekt pt: „elektromobilni.pl”, Robert Staniewicz, miłośnik elektro-mobilności, który sam skonstruował i wykonał 3-kołowy rower elektryczny.
IV Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach zaowocował pełnym przekrojem aut elektrycznych i wielu innych ciekawych pojazdów oraz zgromadził liczne grono konstruktorów i dealerów samochodów elektrycznych i hybrydowych, producentów i importerów akcesoriów i części samochodowych a także operatorów stacji ładowania i przedstawicieli firm fotowoltaicznych. Był także niepowtarzalną okazją, by poznać liczne zalety pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz opinie kierowców i ekspertów użytkujących takie samochody na co dzień.
– Nie wolno nam zgubić idei, która narodziła się tutaj cztery czy nawet pięć lat temu. Tego, że Ząbki staną się centrum nowego ruchu, który decyduje o przyszłości motoryzacji. To w Ząbkach narodziła się idea poświęcenia się elektro-mobilności, to w Ząbkach zawiązała się Polska Izba Gospodarcza Elektro-mobilności, która zrzesza osoby najbardziej kompetentne w tej dziedzinie. Wybiegając w przyszłość, mam nadzieję, że za 10 lat będziemy w Ząbkach obchodzić fantastyczny jubileusz 15-lecia izby i być może właśnie tutaj odbędzie się premiera pierwszego polskiego prawdziwego samochodu elektrycznego, który będzie się nazywał „Ząbek” – dodał dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.
O randze Zlotu Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych i Zlotu aut zabytkowych i po konwersji ReinCARnacja świadczy udzielony wydarzeniu patronat Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz partnerzy imprezy – Fundacja PGNiG im Łukasiewicza i PKN ORLEN.
Aleksandra Olczyk