Rząd popiera rozwój fotowoltaiki

solar-panels-1273129_1920.jpg

Polski sektor energetyczny przeszedł na przestrzeni ostatniego czasu ogromną przemianę. Zalety energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych dostrzegane są także przez rząd, który popiera rozwój fotowoltaiki.

Ogólnopolska kampania Mamyklimat.pl, która rozpoczęła się 1 czerwca br. z inicjatywy Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PKO Banku Polskiego ma budować świadomość Polaków i wskazywać korzyści, jakie niesie ze sobą wytwarzanie taniej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest zachęcenie do korzystania z mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach domów. Jednocześnie kampania promuje rządowy program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”, w którym kwota alokacji dla bezzwrotnych form dofinansowania wynosi do 1 000 000 tys. zł

– Do programu zgłosiło się już ponad 73 tys. Polaków. Dotychczasowe efekty „Mojego Prądu” (wspomniane 73 tys. wniosków), to 408 MW zainstalowanej mocy. Porównując to do największej polskiej farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Czernikowo koło Torunia – moc 3,77 MW – można policzyć, że „Mój Prąd” już na tym etapie dofinansuje ok. 108 takich elektrowni. – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu.

Twarzą kampanii została znana i powszechnie lubiana aktorka Małgorzata Kożuchowska, która w wyprodukowanym na potrzeby kampanii spocie zachęca do korzystania z systemów solarnych.

Jak wykazało przeprowadzone niedawno przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR ogólnopolskie badanie, Polacy zdecydowanie popierają budowę systemów solarnych. Aktualnie Polska zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy z paneli słonecznych zainstalowanych w systemie. Niezawodność dostaw i niski koszt pozyskiwania energii elektrycznej to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a przyspieszenie rozwoju rynku energii słonecznej pozwala zarazem na obniżenie kosztów jej uzyskania, i jest skutecznym narzędziem zrównoważonego rozwoju oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl
  2. https://indicator.pl

Obraz Stefano Ferrario z Pixabay