mity o drukowaniu atramentowym w zderzeniu z nowoczesną technologią

PageWide-P57750dw.png

W świadomości użytkowników drukarek do dzisiaj funkcjonują stereotypy na temat możliwości drukarek atramentowych i laserowych, dyskredytujących technologię druku atramentowego. Istnieje kilka mitów związanych z drukarkami atramentowymi. Najbardziej znanym z nich jest przekonanie o mniejszej szybkości niż u drukarek laserowych – nieaktualne od czasów wprowadzenia na rynek drukarek z nieruchomą głowicą atramentową. Sztywne umocowanie głowicy i szerokość równa wymiarom kartki papieru poprawiły jakość, wydajność, niezawodność i szybkość wydruku atramentowego kilkakrotnie, przez co drukarki atramentowe nie ustępują pod tym względem drukarkom laserowym (dysze dozują tusz z prędkością 50 km/h, co przekłada się na tempo druku 75 stron na minutę, bez straty w jakości wydruku).

Zaprzeczeniem stereotypu o zawodności atramentowych urządzeń drukujących stały się cieszące się popularnością drukarki atramentowe typu PageWide firmy HP osiągające wydajność na poziomie 500 tysięcy stron druku bez jakiegokolwiek zacięcia i w przypadku użytkowania do celów biznesowych – o maksymalnym miesięcznym obciążeniu do 80 tysięcy stron. Dane te obalają kolejny mit o staniu się przeżytkiem przez drukarki atramentowe. Innowacje w dziedzinie głowic drukujących i znaczny wzrost jakości stosowanego atramentu sprawiają, że druk atramentowy stanowi jedną z najbardziej obiecujących technologii w druku biurowym i domowym i ma porównywalną lub lepszą jakość do druku laserowych urządzeń w podobnym przedziale cenowym. Udało się to osiągnąć dzięki sprawdzonym wcześniej w przemysłowych maszynach drukarskich i profesjonalnych drukarkach wielkoformatowych rozwiązaniom takim jak 40 tysięcy precyzyjnych dysz o średnicy 1/3 ludzkiego włosa rozmieszczonych na głowicy o szerokości kartki A4.

Dotychczas to sam tusz i przekonanie o związanych z nim problemach często wpływały na wybór laserowego urządzenia drukującego. Nieużywana głowica zasychała, wymagała częstej kalibracji a tusz długo wysychał na papierze. Obecnie stosowane atramenty i głowice z małymi, precyzyjnymi dyszami wyraźnie zmniejszają problem zasychającego atramentu prawie do zera oraz przyspieszają wysychanie tego samego atramentu na papierze. Kartka papieru dosłownie w chwili zakończenia drukowania jest gotowa do użytku a tusz wyschnięty na całej powierzchni. Warto również wspomnieć, że drukarki atramentowe zużywają do 80% mniej materiałów eksploatacyjnych i pozostawiają mniej odpadów opakowaniowych oraz wymiennych podzespołów o większej trwałości a także zużywają do 50% mniej energii niż porównywalne drukarki laserowe.