bezpieczeństwo informacji a zabezpieczenia urządzeń drukujących

20170225_SHOT7_A_FINANCIAL_3153.jpg

Niezabezpieczone oprogramowania systemowe, twarde dyski, panele obsługowe, podajniki i odbiorniki oraz sama sieć mogą stać się celem cyberataków. Ponieważ obecne drukarki w małym stopniu różnią się od komputerów, włamanie do nich otwiera drogę do całej sieci firmowej, komputerów, serwerów, oprogramowania i do cennych danych. W połowie lat 90 firma HP Inc. wprowadziła pierwsze zabezpieczenia drukarek w formie zabezpieczenia portów oraz fizycznych blokad. Obecnie stosowane przez nią rozwiązania w drukarkach wielofunkcyjnych obsługujących format A3 (takich jak: HP Color LaserJet Managed E778, HP Color LaserJet Managed E876, HP LaserJet Managed E725, HP LaserJet Managed E825) to m.in. wykrywanie i odpieranie ataków w czasie rzeczywistym, automatyczny monitoring i wbudowane funkcje weryfikacji oprogramowania w celu powstrzymywania zagrożeń w chwili ich pojawienia oraz sprawdzenia integralności oprogramowania podczas ponownego uruchomienia systemu.

Można zadbać o bezpieczeństwo danych poprzez uwierzytelnianie przed nieupoważnionym dostępem, szyfrowanie ich, aby zapobiec kradzieżom i modyfikacjom oraz monitorowanie w celu zidentyfikowania zagrożenia i przeprowadzenia samopomocy. Zabezpieczeniami urządzeń drukujących wykorzystywanymi przez HP jest technologia HP Sure Start gwarantująca bezpieczeństwo systemu BIOS (analiza integralności kodu systemu BIOS, która ma na celu wykrycie nieprawidłowości i restart systemu z wczytaniem bezpiecznej kopii zapasowej BIOS-u), listy dozwolonych kodów zapewniających bezpieczeństwo oprogramowania układowego (tzw. whitelisting przy każdym uruchomieniu drukarki sprawdzający autentyczność kodu weryfikującego oprogramowanie systemowe i tym samym uniemożliwiający uruchomienie systemu za pomocą nieautoryzowanego oprogramowania służącego do złamania zabezpieczeń w firmowej sieci oraz umożliwiający reset systemu z chwilą wykrycia zagrożenia) i funkcja wykrywania włamań w czasie pracy gwarantująca bezpieczeństwo pamięci operacyjnej (również automatycznie restartująca system w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia). Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest funkcja samonaprawy, która nie usuwa żadnych zmian wprowadzonych wcześniej przez pracowników firmy a cofa jedynie te modyfikacje i parametry, które zostały zidentyfikowane jako nieautoryzowana ingerencja zewnętrzna w oprogramowanie urządzenia. Drukarki łączą się z innymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą portów usb, lokalnej sieci, internetu, chmury i bluetooth i każde z tych urządzeń jest oddzielnie weryfikowane a samo połączenie szyfrowane.