ekodrukowanie- czy rzeczywiście możliwe w samorządzie?

20170225_SHOT2_A_OFFICE_0797.jpg

Zwiększająca się świadomość społeczna sprawia, że coraz bardziej zwracamy uwagę na kwestie związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Chcemy, w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na otaczającą nas przestrzeń. Rozwiązania prośrodowiskowe pojawiają się w kolejnych dziedzinach życia takich jak: przemysł, motoryzacja, czy edukacja.

Dając nie tylko realne oszczędności i korzyści, ale sprzyjając także ochronie środowiska.

Jednym z takich rozwiązań jest ekodrukowanie. Kiedy możemy mówić o ekologicznym drukowaniu i czy można wdrożyć je w samorządzie?

 

Na czym polega ekodrukowanie?

Odpowiadając na powyższe pytanie należy zacząć od tego, że ekologiczne drukowanie oznacza znaczne zmniejszenie zużycia materiałów eksploatacyjnych, a także redukcję poboru prądu. To z kolei bezpośrednio przekłada się na zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko oraz oszczędności dla naszego budżetu.

W tych miejscach, gdzie wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów nie jest możliwe lub nie byłoby tak efektywne jak tradycyjne wydruki, warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam drukować ekologicznie.

 

Kilka sprawdzonych sposobów na ekodrukowanie

Drukowanie ekologiczne to przede wszystkim nasza świadomość. Swoje działanie powinniśmy zacząć od zmiany postrzegania i myślenia na temat procesu drukowania. Choć często nie zdajemy sobie sprawy, koszty wydruków mogą znacząco obciążać budżet samorządu i stanowić nawet 4% wszystkich wydatków.

Zatem, jak drukować ekologicznie, a przy tym ekonomicznie?

Po pierwsze, zastanówmy się, co rzeczywiście musimy wydrukować, a co spokojnie może pozostać w formie elektronicznej.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na dwustronne wydruki w czarnym kolorze oraz odpowiednie ustawienie marginesów i formatu wydruku.

Po trzecie, dużą wagę należy przyłożyć do właściwego wyboru sprzętu drukującego i materiałów eksploatacyjnych oraz specjalistycznego oprogramowania do zarządzania wydrukami. Może zamiast kupować nowe tonery istnieje możliwość ich regeneracji? Czy wybrany przez nas sprzęt wyposażono w funkcję oszczędzania energii?

Po czwarte, jeśli tylko to możliwe warto korzystać z ekonomicznego trybu drukowania, który nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale również wpływa na niższe koszty wydruków.

Po piąte, nie zapominajmy o wyłączaniu urządzenia, jeśli w danej chwili z niego nie korzystamy. Pozostawianie drukarek w trybie oczekiwania, to nie tylko wyższe rachunki, ale również obciążenia dla otoczenia.

 

Ekologiczny sprzęt do drukowania

Chcąc zmniejszyć swoje negatywne oddziaływanie na środowisko i drukować ekologicznie warto wybrać odpowiedni sprzęt. Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych drukarek. Potrzebują one znacznie mniej prądu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ponadto posiadają wiele ciekawych funkcji w postaci między innymi trybu oszczędzania tonera, ograniczenia funkcji kolorowego wydruku czy zegara wyłączającego urządzenie.

Drugą kwestią są ekotonery. Coraz częściej spotkamy tonery wytwarzane częściowo z biomasy. Wydzielają one mniej szkodliwych substancji, a przez to są przyjazne dla środowiska i nie oddziałują negatywnie na zdrowie.

Trzecią sprawą jest papier. Warto korzystać z papieru makulaturowego, który jakością nie odstaje od tradycyjnego.

Korzyści z ekologicznego drukowania

Ekologiczne drukowanie to korzyści zarówno dla środowiska, jak również władz lokalnych. Dla jednostek samorządowych wdrożenie ekologicznych rozwiązań w obszarze wydruku wiąże się głównie z korzyściami ekonomicznymi.

Ekodrukowanie to mniejsze zużycie prądu, a także materiałów eksploatacyjnych, które w dużym stopniu wpływają na finalny koszt druku. Dzięki temu możliwe jest generowanie oszczędności na poziomie 30% w porównaniu do tradycyjnego sposobu drukowania.