ataki hakerskie na urządzenia drukujące- jak się przed tym bronić?

img32.jpg

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności ochrony naszych komputerów przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju wirusów i hakerów. Jednak czy w taki sam sposób chronimy swoje drukarki?

Jak pokazał ostatni atak, w wyniku którego ofiarą padło aż 150 tysięcy urządzeń drukujących, już nie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z błędnego jak się okazuje przeświadczenia, że drukarki nie stanowią słabego elementu naszej infrastruktury informatycznej. Jak zatem chronić się przed cyberatakami skierowanymi w stronę urządzeń drukujących?

 

 

 

 

https://youtu.be/EZxJHhY_bL4

 

Kiedy najczęściej dochodzi do ataku?

Schemat wygląda dość prosto. Wchodzimy na zainfekowaną stronę internetową, w efekcie czego na naszą drukarkę przedostaje się szkodliwy wirus. O ile program antywirusowy jest w stanie ochronić nasz komputer, tak zupełnie przegrywa w kwestii ochrony urządzenia drukującego.

Skutki takiego ataku dość łatwo sobie wyobrazić, zaczynając od strat finansowych, a kończąc na wizerunkowych.

 

Drukarki niczym komputery

Drukarki stały się szczególnie podatne na ataki, ponieważ przestały już być zwykłymi maszynami do drukowania. W tej chwili to niemalże minikomputery, wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji w postaci między innymi sterowania za pomocą telefonu, czy polecenia wydruku wysłanego bezpośrednio z naszej skrzynki mailowej.

Do tej pory niewielu producentów podjęło prace nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich urządzeń drukujących. Jednak ostatnie wydarzenia sprawiły, że większość liczących się graczy pochyliło się nad tym problemem w poszukiwaniu efektywnego rozwiązania.

 

Jak chronić się przed atakami?

Aby zminimalizować ryzyko ataku i uchronić swoje drukarki przed szkodliwym działaniem z zewnątrz, warto odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo całej infrastruktury informatycznej:

  • na bieżąco aktualizujmy programy antywirusowe,
  • przeprowadzajmy cykliczną aktualizację sterowników urządzeń drukujących,
  • nie „usieciowiajmy” drukarki, a bezpośrednio podłączmy ją do komputera,
  • wymieńmy dotychczasowy sprzęt na ten, który odporny jest na ataki.

 

Powyższe działania powinny skutecznie zapobiec pojawieniu się ewentualnych wirusów. Szczególnie należy rozważyć ostatni punkt, ponieważ zaledwie 2% obecnych na rynku drukarek posiada specjalistyczne zabezpieczenia. Tu z pomocą przychodzą urządzenia drukujące HP.

 

Bezpieczne drukarki HP PageWide

Drukarki wielofunkcyjne PageWide sygnowane przez HP posiadają jedne z najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń. Dzięki temu wszelkie dane, dokumenty, a także samo urządzenie jest odpowiednio chronione.

Urządzenia HP PageWide korzystają z platformy serwisowej HP Smart Device Services, co pozwala na przeprowadzenie zdalnej diagnostyki, wykrycie pojawiających się problemów, a także stały monitoring drukarki.

 

Dodatkowym atutem urządzeń wielofunkcyjnych HP jest duża oszczędność i niższy koszt wydruków (zużywają do 95% mniej materiałów eksploatacyjnych i 73% mniej energii), a także szybkość drukowania. Pozwala ona na wydruk do 80 stron na minutę w jakości porównywalnej do tradycyjnych drukarek laserowych. Wynika to między innymi z zastosowania specjalnej receptury atramentów pigmentowych, które zapobiegają rozmazywaniu się tuszu.

Co więcej, drukarka bez problemów wydrukuje nawet do 500 tysięcy stron bez zacinania.

Drukarka HP PageWide to także mniejsze ryzyko podatności na awarię poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i wyeliminowanie ruchomych części urządzenia.

Nie bez znaczenia jest również wygoda użytkowania drukarek HP PageWide. Mogą one mieć formę wolnostojącą lub nabiurkową, a przy tym nie zajmują wiele miejsca.