sposoby wykorzystywania zrecyklingowanych plastikowych pojemników i naczyń na żywność i napoje

Coraz bardziej zwiększa się zastosowanie tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu. Plastikowe elementy zastępują takie tradycyjne materiały jak: metal, drewno, papier, ceramika i szkło i w wielu dziedzinach sprawdzają się najlepiej. Wiąże się to z koniecznością racjonalnego wykorzystywania zużytego plastiku najlepiej poprzez recykling. Kiedy myślimy o recyklingu trudno jest nam sobie wyobrazić, że 325 plastikowych zakrętek od butelek można zamienić w szkolne krzesło, 100 plastikowych butelek w koc z polaru a plastikowe półkilogramowe pojemniczki na winogrona i butelki na soki o pojemności 250-350 ml stanowią doskonałe tworzywo do produkcji rowerowych błotników. Podane liczby robią wrażenie, jeżeli porównamy je z ilością jednorazowych plastikowych butelek zużywanych rocznie w Norwegii. Wynosi ona 30 milionów a 8 z 10 butelek oznakowanych jako zwrotne zostaje poddanych ponownemu przetworzeniu.

 
Norwegowie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wykorzystują 23-25 kg tworzyw sztucznych w ciągu roku. Norweskie stacje recyklingu gromadzą rocznie około 2500 ton plastiku, co odpowiada 5000 ton oleju szkodliwego dla środowiska naturalnego, koniecznego do jego produkcji a każdy kilogram ponownie przetworzonego plastiku, w zależności od rodzaju tworzywa i zużytkowanej w tym procesie energii, przyczynia się do redukcji emisji CO2 od 1,5 do 2,5 kg, zaoszczędzenia 2 kg ropy naftowej i zmniejszenia wydobycia nieodnawialnych surowców naturalnych. Tworzywo pozyskane z recyklingu plastiku wykorzystuje się do produkcji: materiałów budowlanych, krzeseł, zabawek, skrobaczek, tkanin, wieszaków, opakowań do napojów, toreb, lamp, sprzętu biurowego i okładek CD. Butelki z tworzyw sztucznych mogą zyskać drugie życie jako część perkusji, plastikowe skrzynki jako pudełka i kubki, torby na zakupy i garnki a butelki po ketchupie i pojemniki na lód jako elementy krzeseł biurowych, łopat albo odkurzaczy. Butelki po napojach dostarczają materiału do produkcji polarów i miękkich zabawek dla dzieci.

 
Ciekawym sposobem promowania idei recyklingu stało się wyprodukowanie koszulek i spodenek dla drużyn piłkarskich Brazylii, Portugalii i Holandii na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2010 roku w RPA. Piłkarze wyszli na murawę w strojach uszytych z poliestru uzyskanego z recyklingu plastikowych butelek. Nie jest to żadna nowość, bo już w 2007 roku pojawiały się kolekcje ubrań, nie tylko sportowych, wyprodukowanych ze zrecyklingowanego materiału. Potrzeba przeciętnie 7 plastikowych butelek na uzyskanie poliestru potrzebnego do wyprodukowania koszulki piłkarskiej i 6 plastikowych butelek do spodenek. Opakowania po napojach pozyskuje się z wysypisk śmieci, kroi na małe fragmenty, topi i z otrzymanej masy przędzie nici wykorzystywane do utkania tkaniny poliestrowej. Stroje polskiej reprezentacji w piłce nożnej zostały wykonane w 100% z poliestru uzyskanego z recyklingu. 8 plastikowych butelek na wodę posłużyło do produkcji koszulki a 5 do spodenek. Każdy komplet waży 149 g, jest mocny i pozwala ciału oddychać.