rośnie napięcie za 15 lat co 5 samochód ma być napędzany prądem

rosnie_napiecie.jpg

Rozwój nowych technologii i infrastruktury może wspomóc wdrażanie na masową skalę samochodów elektrycznych – uważa prof. Włodzimierz Choromański z Politechniki Warszawskiej.

 

Na szczycie klimatycznym w Paryżu ustalono, że do 2030 r. co najmniej 20 proc. wszystkich pojazdów musi być napędzanych elektrycznie.

 

Jednak, aby wdrożyć paryskie zapowiedzi w życie należy podjąć wiele kroków na drodze do popularyzacji technologii elektrycznej mobilności – powiedział PAP prof. Choromański.

 

Kierownik Zakładu Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie przypomniał, że “samochód elektryczny nie istnieje bez infrastruktury”.

 

– Tak jak mamy klasyczne samochody ze stacjami benzynowymi, tak tutaj muszą być również stacje ładowania tych samochodów. Te technologie samochodów elektrycznych są wdrażane w wielu miastach w Europie, na to ich włodarze zwracają uwagę.

 

Na ogół samochód elektryczny niestety ze względu na tę infrastrukturę jest drugim, trzecim samochodem (w rodzinie). Brak jest stacji szybkiego ładowania. Niestety jest to dłuższy proces niż pobieranie paliwa na stacji benzynowej – tłumaczył prof. Choromański. Dodał, że w Europie istnieje duża potrzeba wybudowania licznych stacji szybkiego ładowania.

 

– To rodzi kolejny problem – te cykle szybkiego ładowania zmniejszają żywotność akumulatorów litowo-jonowych, która są najczęściej stosowane w dniu dzisiejszym – podkreślił naukowiec Politechniki Warszawskiej dodając, że tego typu ogniwa poddają się ciężko procesowi recyklingu.

 

Rozmówca PAP przypomniał jednak, że technologia samochodów elektrycznych poruszana jest na forum europejskim – świadczy o tym chociażby Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020.

 

Na polskim rynku oferowanych jest kilka modeli samochodów elektrycznych w tym BMW i3, Nissan LEAF, Reanult Zoe czy Smart Fortwo Coupe Electric. Szacuje się jednak, że nadal te samochody stanowią w Polsce poniżej 0,1 proc. rynku.

 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, http://www.pap.pl/codzienny-serwis-informacyjny